Çiftçi ve Hayvancılara 1 Milyar Avro Destek

10 Aralık 2016

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) AB Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) programının birincisinin kapanışı, IPARD II programının da tanıtımı için düzenlenen törende konuşan Daniş, Türkiye’de gerçek bir başarı hikayesine dönüşen IPARD deneyiminin tarım ve kırsal kalkınma alanında yeni bir sayfa açtığını ifade etti.

Daniş, 2011 yılından bu yana IPARD-I kapsamında 15 ayrı çağrı ilanına çıkıldığını belirterek, bu süreçte yaklaşık 11 bin yatırımcı proje sahibi ile sözleşme imzalandığını bildirdi.

Bu projeler için sağlanan toplam hibe tutarının yaklaşık 3,4 milyar lira olduğuna dikkati çeken Daniş, ayrıca faydalanıcılara IPARD yatırımlarının bazı vergilerden muaf tutulması sebebiyle 1 milyar 181 milyon liralık dolaylı bir katkının daha sağlandığını vurguladı.

Daniş, bu destekler sayesinde Anadolu’nun 42 ilinde faydalanıcı katkılarıyla beraber toplamda yaklaşık 7 milyar lirayı bulan yatırım gerçekleştirildiğini belirterek, tamamı AB standartlarında olmak üzere bin 106 süt, 379 kırmızı et ve 725 kanatlı eti üretimi gerçekleştirilen tarımsal işletme kurulduğunu söyledi.

 

Haber10