Çiftçilere Dev Destek

02 Haziran 2016

Çiftçilere Dev Destek

Bakan Çelik, tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bu yıl tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında, 27 Mayıs ve 30 Mayıs tarihlerinde çiftçilere toplam 592 milyon liralık hibe desteği ödemesi yapıldığını belirtti.  

ASLAN PAYI YAĞLI TOHUMA 

Çelik, yağlı tohumlu bitkiler desteği için 480 milyon lira, kırsal kalkınma desteği için 46 milyon lira, süt tozu desteği için 27 milyon lira, hayvan hastalık tazminatı ve hastalıktan ari işletme için 17 milyon lira, çoban istihdam desteği için 15 milyon lira, sertifikalı tohum üretim desteği için 3 milyon lira, sertifikalı fidan kullanım desteği için 2 milyon lira ve lisanslı depoculuk desteği için 2 milyon lira hibe desteğinin üreticilerin hesaplarına aktarıldığını kaydetti. 

BU YIL 11 MİLYAR DESTEK  

Çelik, bugün 196 bin 252 anaç koyun keçi yetiştiricisine 481 milyon lira, 292 bin 169 buzağı yetiştiricisine 105 milyon lira ve Adıyaman ili yağlı tohumlar desteği için 15 milyon lira hibe desteğinin hesaplara aktarılacağını ifade etti.Bu yıl için üreticilere toplam 11 milyar 644 milyon liralık tarımsal destek ödemesi yapmayı planladıklarına dikkati çeken Çelik, yılın ilk 5 ayında  çiftçilere yaklaşık 6 milyar liralık destekleme ödemesi yapılmış olacağını belirtti. 

ZİRAATTEN ÇİFTÇİ ATAĞI 

Ziraat Bankası da dün yaptığı açıklamada zor gününde çiftçilere destek olduklarını duyurdu. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:”Ziraat Bankası tarafından sel, dolu, don vb. doğal afetler ya da fiyat ve arz talep uyumsuzluğu nedenleriyle kredi geri ödemelerinde zorluk yaşayan üreticilere, kredi borçlarını uzun vadede ödeyebilme imkanı sağlanmaktadır.”

Anahtar Kelimeler:
, ,