ÇİFTÇİLERE HACİZ SONRASI İLK AÇIKLAMA!

27 Eylül 2020

Çiftçiler 2020 yılında haciz şoku yaşadı birçok çiftçi icraya verildi. Yıllardır ertelenen tarım kredi kooperatifine olan borçlar pandemi sürecinin devam ettiği ekonomik sıkıntıların arttığı şu günlerde talep edilmesi çiftçileri isyan ettirdi.

Temmuz ayı içinde CHP Malatya il başkanı Enver Kiraz’da yaptığı açıklamada  bu konuda birçok ihbar aldıklarını söyledi. Çiftçilere ve kefillerine icra tebliğleri gönderildiğini belirterek önce deprem sonra pandemi ile mağdur olan çiftçilerin daha da zor duruma düşürülmesini eleştirdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Müdürü Yusuf KARABATAK çiftçilere gönderilen icra tebliği ile ilgili açıklama yaptı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği Müdürlüğü  olarak, 2019 yılında çiftçilere212 milyon kredi kullandırıldığını,  77 milyon liralık alacaklarının ise yapılandırmaYLA ertelemeye girdiğini belirtti.

Doğal afetlere maruz kalan çiftçilerin borçlarının ertelenmesi işlemlerinin  2020 yılı itibariyle değiştiğini söyleyen Karabatak;01.01.2020-31.12.2022 tarihleri arasında geçerli olan 2015 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ve 2020/4 sayılı Tebliğ de,

Erteleme için Tarsim sigortası şartının bulunduğunu, bundan sonra borcun tamamının ertelenmeyeceğini, Ertelenecek kredi tutarının hasar oranına %10 risk primi ilave edilmek suretiyle olacağını söyledi. Karabatak ayrıca ertelenecek olan borcun sadece anapara tutarı olduğunu belirterek en fazla artarda 3 erteleme yapılabileceğini belirtti.

VUSLAT HABER