Çin İle ‘Milli Para’ İle Ticaret Dönemi Başlıyor haberi

16 Ağustos 2015

Çin İle 'Milli Para' İle Ticaret Dönemi Başlıyor

Çin gezisi kapsamında Çin İş Forumu‘na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmasında Türkiye ile Çin arasında ekonomik alanda yaşanan gelişmelere değinerek iki önemli gelişmeyi aktardı. Türk-Çin Üniversitesi’nin kurulmasını istediklerini belirten Erdoğan, iki ülke arasındaki ticarette ise ”Milli para” döneminin başlaması gerektiğine vurgu yaparak, bu konunun görüşmelerde etraflıca görüşüldüğünü aktardı.

– Tarihi İpek Yolu’nu canlandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu projenin başarısı stratejik açıdan da çok önemli görüyoruz. Bakü-Tiflis-Kars projesi ile Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz bir ağ ortaya çıkacaktır.

– 3. Nükleer santral projemizden bahsetmek isterim. Aynı şekilde Türk şirketlerinin de enerji alanında Çin’de yatırım yapmak istediğini belirtmek isterim.

– Gelecekteki yatırımlar için Türk-Çin Üniversitesi kurulmasını istiyoruz.

– Döviz kuru baskısından kurtulmak için Yuan – TL kapsamında Milli paralar ile ticaret yapmamız lazım. Bu konuyu etraflıca konuştuk.

”İŞBİRLİĞİMİZİ FARKLI ALANLARA TAŞIMALIYIZ”

– Ekonomik işbirliğimizi farklı alanlara da taşımalıyız.

– THY haftada 7’şer frekans olarak seferlerini gerçekleştiriyor. Bunlara 8 frekans daha eklemek istiyoruz. 2014 yılı sonu itibari ile 200 bin turist ülkemizi ziyaret etti. Biz bunu daha da geliştirmek istiyoruz.

– Türk ve Çin devletleri olarak işadamlarına her türlü desteği vereceğimizden şüpheniz olmasın.

 

Yeni Akit