Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni Bir Dönemin Kapısı Aralanıyor

20 Ekim 2015

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni Bir Dönemin Kapısı Aralanıyor

3. havalimanıyla ilgili açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

– “Bu proje sadece bankacılık ve müteahhitlik sektörümüz açısından değil, aynı zamanda Türk sivil havacılık sektörü için de yeni bir dönemin kapılarını aralayacak. Bu projenin tüm etaplarıyla tamamlanması halinde Türkiye bilhassa İstanbul artık dünya hava trafiğinde küresel bir merkeze dönüşecek.” dedi.

– “10 milyar 247 milyon avro yatırım maliyeti, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV kira bedeli ile toplamda 32 milyar 399 milyon avroya ulaşacak bu proje, ülkemizin bu alandaki en büyük yatırımıdır. Hani ‘Çılgın Projeler’ diyorduk ya işte hayata geçen en önemlisi şu anda budur.” 

– “Hiçbir yerde olmayan şekilde, havalimanına aynı anda 2 uçak iniş yapabilecek.”

 

– “Şehirler arasında otobüsle gidenler, uçakla seyahat edebilir hale geldi.”

 

– “Üçüncü Havalimanı Projesi toplam 4 etaptan oluşuyor. Belirlenen takvime göre İstanbul yeni havalimanının ilk etabı 2018 yılının ilk çeyreğinde inşallah hizmete girecek. İlk etap yatırımların başlamasıyla birlikte inşaat dönemi süresince yılda ortalama 80 bin kişiye ek istihdam sağlanacak. Havalimanının tamamen hizmete girmesiyle birlikte de bu rakam yıllık ortalama 120 bin kişiye çıkacak.”

 

– “Projeyi hazmedemeyen belli kesimlerin aksine bu havalimanı, çevre hassasiyeti açısından dünyada örnek olacaktır. Bu havalimanı kendi enerjisini üreten, çevreci, doğa dostu ve engelsiz olacak şekilde tasarlanmıştır. Yeni havalimanı tamamlandığında yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük, gelecekte de uzun yıllar boyunca dünyanın sayılı havalimanlarından biri olacaktır.”

 

– “2013 yılında 3-5 ağaç bahanesiyle başlatılan Gezi olaylarının hedeflerinden biri de işte bu havalimanıydı. Bunu da engellemek istediler, bunun da karşısına dikildiler. Paralel ihanet çetesinin yürüttüğü 17-25 Aralık darbe girişiminin hedefi, şahsım ve dönemin hükümeti yanında bu proje için elini taşın altına koyan firmalarımızdı.”

 

– “Geçen hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız milli araba projemizin ilk prototiplerini kamuoyuyla paylaştı. Bunun üzerine birileri hemen gazetelerinde ‘Milli değil, devşirme’, ‘Yerli değil, çakma’ diye manşet atarak projeyi ilk aşamasında sabote etmeye, itibarsızlaştırmaya çalıştı. Oysa bu çalışma dünyada nasıl yapılıyorsa ülkemizde de o şekilde yapılıyor. Aynı şekilde havalimanı için de bir başka ülke yapınca tarihi yatırım diye alkışlayanlar konu Türkiye olunca hemen çevre ve doğa hassasiyetlerini hatırlıyor.” 

Star Gazetesi