Emeklinin Çalışanın Gözü Mecliste

01 Ekim 2018

Meclis’in bu ay gündemi yoğun olacak. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeler Meclis’in gündemine gelecek. Bunlardan biri de 150 bin emekliye seyyanen zam içeren düzenleme olacak. Maaşı bin liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen zam yapılacak. Bin liranın altındaki maaşlar bin liraya tamamlanacak.

SEYYANEN + YÜZDELİ ZAM
Seyyanen zam, düzenleme yapılır yapılmaz yürürlüğe girebilecek ya da Ocak’ta rutin artışla aynı anda uygulanabilecek. Zammın detayları, düzenlemenin Meclis’e gelmesiyle ortaya çıkacak. Düzenleme yapılır yapılmaz uygulamaya girerse, düşük maaşlı emekliler hemen seyyanen zammı alacak, ardından Ocak artışından yararlanacak. İyileştirme Ocak’ta yürürlüğe girerse de maaşı bin liranın altında olan emeklilerin maaşı bin liraya tamamlanacak, üstüne de enflasyon artışı yansıtılacak.

GÖSTERGE YÜKSELECEK MAAŞLAR ARTACAK
Öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ve idareci memurların emeklilik ek göstergelerinin 3.600’e çıkarılması ile ilgili düzenleme de bu dönemde gündeme gelecek. Düzenleme emekli ikramiyelerinde ve maaşlarında artış getirecek. 1.5 milyon memur ve emeklisinin yüzü gülecek. Birinci dereceden 30 yıllık polisin emekli aylığı 637, ikramiyesi 27 bin 13 lira yükselecek. Birinci dereceden 30 yıllık öğretmen ve hemşirelerin maaşı 533, ikramiyeleri 17 bin 96 lira artacak. 

VUSLAT HABER

Son Güncelleme: 01.10.2018 16:28