Emekliye İkramiye Müjdesi

05 Eylül 2015

Emekliye İkramiye Müjdesi

MEMUR emeklileri, geçtiğimiz hafta sonuçlanan toplu sözleşmede belirlenen ekstra zammı, önümüzdeki ay cebine koyacak. Toplu sözleşmede, memur emeklilerine, memurlar gibi 2016’da yüzde 6+5, 2017’de yüzde 3+4 zam verilmesi kararlaştırılmıştı. Bunlara ek olarak toplu sözleşmeden memur emeklilerine özel hizmet tazminatında artış yoluyla ekstra zam müjdesi çıkmıştı. 2015’in Eylül ayından itibaren geçerli olan ancak toplu sözleşme görüşmeleri gereği Ocak 2016’dan itibaren ödenmesi gereken bu zammın erken verilmesi sağlandı. 

 

NASIL YANSIYACAK? 

Memur emeklilerinin bu artışı Eylül’de almaları için düzenleme yapıldı. İlgili Bakanlar Kurulu kararı 27 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece yaklaşık 2 milyon memur emeklisi, ekstra zammı Kurban Bayramı’ndan önce cebine koyacak. Özel hizmet tazminatındaki artışın emeklilerin maaşına nasıl yansıyacağı da belli oldu. Alınacak zam, emekliden emekliye değişecek. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tombul’un verdiği bilgiye göre; zam tutarı 83 ile 100 lira arasında değişecek. 20 yıl görev yapmış memur emeklisi 83 lira, 25 yıl görev yapmış olan 89 lira, 30 yıl görev yapmış memur emeklisi 97 lira, 35 lira görev yapmış olan ise 100 lira zam alacak. 

 

OCAK’TA DA ARTACAK 

Memur emeklileri, Eylül’de maaşa yansıyacak bu artışa ek olarak, toplu sözleşmede alınan karar gereği önümüzdeki yılın Ocak ayında yüzde 6, Temmuz ayında da yüzde 5 zamdan yararlanacak. Memur emeklilerinin 2017 yılı zamları da Ocak’ta yüzde 3, Temmuz’da yüzde 4 şeklinde olacak. Ayrıca bu 2 yılda enflasyon yapılan zam oranlarını geçerse, memur emeklileri enflasyon farkı da alacak.

Star Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
, ,