Ev Hizmetlerine 100 Liralık Destek Başladı

09 Nisan 2016

Evinde gündelikçi, çocuk-hasta bakıcısı, kapıcı, bahçıvan çalıştıranlar mart ayı itibarıyla 100 liralık devlet desteğinden yararlanmaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bir yıl süreyle primleri işçi başına 100 lira daha az alacak. Bu şekilde ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan bir kişi için yatırılan aylık 280 liralık prim, 180’e düşmüş oldu. Evde yardımcı çalıştırılan süre ayda 30 günden az, 10 günden fazla olan işverenler ise her gün için 3.33 liralık destek almaya başladı. Örneğin ayda 20 gün gündelikçi çalıştıranlar 66.6 lira tutarında destekten yararlanacak.

EKSİK PRİMLİ BEYANNAME

Hükümet asgari ücret artışının işverene maliyetini azaltmak için verdiği sözleri yaşama geçiriyor. Asgari ücret desteği 1 Ocak-31 Aralık 2016 arasında uygulanacak. İşverenler bir yıl süreyle 2 bin 550 lira ve altında maaş alan işçiler için 100 lira daha az prim yatıracak. Kapıcı çalıştıran apartman sakinleri de bu destekten yararlanacak. Asgari ücret desteğinden yararlanmak için başvuru şartı bulunmuyor. Belirtilen profilde eleman çalıştıranlar doğrudan destek alabilecek. Destekten yararlanılabilecek prim, çalışılan gün sayısının 3.33 lira ile çarpımıyla bulunacak. İndirim tutarı, takip eden ay doğan sigorta prim borçlarına mahsup edilecek. Örneğin ocak prim-hizmet belgesi şubatta verildiğinden destek tutarı çalışan sigortalı sayısına göre belirlenecek.

PRİM BORCU OLAN ŞİRKETLER DİKKAT!

İşyerlerinin bu destekten yararlanmaları için çalışanın işe girişinin zamanında bildirilmesi ve primlerinin ödenmesi gerekiyor. İşverenin kuruma prim, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme borcunun bulunmaması şart. Söz konusu borcu yapılandırıp, taksitlendirenler ise indirimden yararlanabiliyor. 1 Ocak 2016’dan önce tescil edilmiş işyerinin de borçları bulunmasına rağmen bu destekten yararlanması mümkün. İlk kez sigortalı çalıştırmaya 1 Nisan 2015’te başlayan şirketlerin prim hesaplarında o tarihe ilişkin bildirimler esas alınacak. Destek tutarı buna göre belirlenecek.

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,