Evlilik Hazırlığı Yapanlar Bu Haberi Okuyun

13 Mart 2017

Düğün sezonunun yaklaşmasıyla hazırlıklar ve koşuşturma süreci başladı. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl 594 bin 493 kişi dünya evine girdi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bahar aylarında “evet” diyen çiftlerin sayısının Ramazan ayına kadar giderek artması, Ramazan Bayramının ardından da evliliğe mola veren çiftlerin sayısının tekrar artış göstermesi bekleniyor.

İŞTE TÜM MASRAFLAR

Düğün sezonunda hazırlıklar için çiftlerin koşuşturması devam ediyor. Beyaz eşyadan mobilyaya, züccaciyeden ev tekstiline kadar pek çok şey ev kurmak isteyen çiftlerin ihtiyaçları arasında bulunuyor. Salon ve yatak odası takımlarının fiyatı 2 bin 500 liradan başlarken, takımların fiyatları marka ve kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Bu takımların daha kaliteli olanlarının fiyatı 10 bin lirayı buluyor. Yemek takımı ve oturma odası takımları da bin lira ila 8 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Bulaşık ve çamaşır makineleri, fırın, buzdolabı fiyatları bin 500 liradan başlarken, fiyatlar ürünlere ve özelliklerine göre 10 bin liraya kadar çıkıyor. Televizyon alınırken ekran boyutu, çözünürlük, wi-fi ve diğer bağlantı özelliklerine bakılıyor. Televizyon fiyatları da bu özelliklere göre 600 lira ila 30 bin liraya arasında değişiklik gösteriyor. Evin tamamı için halı fiyatları 3 bin liradan başlarken, perde fiyatları da metresi 80 liradan satışa sunuluyor. Mutfak robotu, ütü, tost makinesi, su ısıtıcı gibi küçük ev aletleri de alınan ürün ve markaya göre değişirken, elektronik ürünlerin satıldığı bazı mağazalarda “düğün sezonu”na özel kampanyalar da yer alıyor. Beyaz eşya, mobilya, halı ve perde gibi temel eşyaların yanında çay süzgecinden saç kurutma makinesine, avizesinden banyo paspasına kadar alınması gereken pek çok eşya da bulunuyor.

EN DÜŞÜK 15 BİN TL

Böylelikle hayatlarını birleştirmek isteyen ve ev kurma aşamasında karar sürecinden geçen çiftler, uygun fiyatlardaki ürünleri tercih ettiklerinde 15 bin liradan, lüks ürünleri seçtiklerinde 30 bin liradan evlerini hazır hale getirebiliyor. 
 

AA