Gelir Vergisinden Muafiyet Olumlu Karşılandı

13 Mart 2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekonoide Reform Paketini açıklamasında en çok dikkat çeken başlık 850 bin esnaftan alınan gelir vergisinden muafiyet…

Konuyla ilgili Malata Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu vve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin gün içinde birer yazılı açıkmala yaptı. Sadıkoğlu ve Keskin alınan bu kararın ekonomiye olumlu yansıyacağı düşüncesinde…

Malatya Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  “850 bin esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyor, beyan yükümlülüklerini de kaldırıyoruz.”  müjdesini verdiğini bildirerek, “Yıllardan beri küçük esnafımız için talep ettiğimiz, tüm dosyalarımızda dile getirdiğimiz bu müjdeyi veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz teşekkür ediyoruz.” dedi.

Keskin yaptığı açıklama da, “Son 20 yıldan beri cumhurbaşkanlarımıza, başbakanlarımıza ve bakanlarımıza arz ettiğimiz dosyalarımızda küçük esnaf ve sanatkarımızın vergiden muaf tutulması konusunu sürekli gündeme getirip, önerdik.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı’nda ‘Reform paketimizde dar gelirli küçük esnafımıza yönelik bir vergi muafiyeti de yer alıyor. Basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirci gibi yaklaşık 850 bin esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyor, beyan yükümlülüklerini de kaldırıyoruz.’ Müjdesini kamuoyu paylaştılar. Yıllardan beri küçük esnafımız için talep ettiğimiz, tüm dosyalarımızda dile getirdiğimiz bu müjdeyi veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz teşekkür ediyoruz. Zor dönemde geçen küçük esnafımız bu müjde ile ayakta kacak, hayat mücadelesi verecek, işyerlerini açık tutabilecektir. ” ifadelerini kaydetti.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Malatya TSO Başkanı  Sadıkoğlu, “İş dünyamızın bir süredir beklediği yeni ekonomik reformlar bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Özellikle son bir yıl içerisinde yaşadığımız zorlu süreç, tüm sektörlerimizde ciddi ekonomik sorunları beraberinde getirdi. Bu bağlamda iş dünyası temsilcileri olarak, ekonomimizde kapsamlı ve sürdürülebilir adımlara ihtiyacımız olduğunu daha önce pek çok kez dile getirmiştik. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan öncülüğünde uzun süredir üzerinde çalışılan, makroekonomik istikrar politikaları ve yapısal politikaları içeren ekonomik paket bugün kamuoyu ile paylaşıldı. Yeni yol haritasında, enflasyon ve cari açıkla mücadele, istihdam, finansal sektör ve kamu maliyesi konularına öncelik verildiğini, yapısal politikalar açısından ise kurumsal yapı, yatırımlar, iç ticaretin güçlendirilmesi, piyasa gözetimi ve denetimi ile rekabet politikalarına yönelik önemli hedefler açıklandı. Sayın Cumhurbaşkanımız geçen haftaki kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada “mali disiplin olmazsa olmazımızdır “diyerek yeni reformlar hakkında önemli bir mesaj vermişti. Nitekim bugünkü açıklamalarında da kamu maliyesi politikaları konusunda önemli düzenlemelerin yapılacağını, kamu harcamaları, alımlar ve diğer birçok başlıkta tasarruf tedbirlerine gidileceğinin altını çizdi” dedi.
“850 bin esnafımız için sevindirici bir gelişme”
Basit usulde vergilendirilen esnaflar için vergi muafiyeti açıklamasının sevindirici bir gelişme olduğunu dile getiren Başkan Sadıkoğlu, “Cumhurbaşkanımızın basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, terzi gibi yaklaşık 850 bin esnafımızın gelir vergisinden muaf tutulacağını ve beyan yükümlülüklerinin kaldırılacağını açıklaması pandemi sürecinde büyük zorluklar yaşayan dar gelirli küçük esnafımız adına oldukça sevindirici bir gelişme oldu” ifadelerini kullandı.
“En önemli husus uygulamalarda kararlılık”
 

VUSLAT HABER