Her Meslekten 119 Bin Eleman Aranıyor

08 Mayıs 2017

İŞ arayanlarla işverenleri buluşturan Türkiye İş Kurumu’nda (İŞKUR), şu an 118 bin 923 açık iş pozisyonu bulunuyor. Yani Türkiye genelinde bilgisayar teknikerinden bahçıvana, kuaförden bekçiye, avukattan aşçıya 119 bin eleman aranıyor. İş arayanlar, ister İŞKUR’un internet sitesinden ister en yakın İŞKUR İl Müdürlüğü aracılığıyla sisteme üye olup kendine uygun işe başvurabiliyor. İşsizler, İŞKUR’un sitesine özgeçmişlerini kayıt ettikten sonra;

Kişisel bilgileriyle eşleşen iş ilanlarına doğrudan ulaşabilir,

Yurt içi, yurt dışı iş ilanlarını arayabilir,

İşverenlerle doğrudan temasa geçebilir.

REKOR YERLEŞTİRME

İŞKUR, Çalışma Hayatında Milli Seferberlik programı ile de Türkiye’nin çeşitli illerini gezerek, istihdamı artırmaya çalışıyor. 2017 yılı için 2 milyon kişiye istihdam hedefinde kilit rol oynayan İŞKUR, verdiği eğitimlerle de kalifiye eleman yetiştiriyor. Öte yandan İŞKUR, Ocak ayında rekor kırarak 215 bin 482 kişiyi işe yerleştirdi. Bunun 92 bin 425 kişisi açık iş, 123 bin 57 kişisi de ‘İŞKUR etkisi’ olarak nitelendirilen kurumun açtığı kurs ve programlar sayesinde iş sahibi oldu.

HERKES MESLEK SAHİBİ OLACAK

İŞKUR ‘Mesleğim yok’ diyenlerin de elinden tutuyor. Kurum, eğitim programları ile iş ve meslek sahibi olma fırsatı sunuyor. İş arayanlar, İŞKUR’un Aktif İşgücü Programları aracılığıyla ilgi duyduğu bir alanda meslek sahibi olabiliyor, mevcut meslek bilgilerini gerçek iş ortamında uygulayarak deneyim kazanabiliyor, kendi işini kurmayı düşünüyorsa profesyonel destek alabiliyor veya Toplum Yararına Program ile geçici gelir sağlayabiliyor. Kurumun; Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı ve Girişimcilik Eğitim Programı ve Toplum Yararına Programı bulunuyor.

A’DAN Z’YE HERKESE İŞ

Hemen her meslek alanında açık iş pozisyonu bulunuyor.

KAYNAK:AHABER

Anahtar Kelimeler:
, , ,