Hiçbir Ülkeye Muhtaç Olmayacağız

02 Ağustos 2017

Türkiye enerjide dışa bağımlılığı bitiriyor. Milli enerji ve maden politikası ile yerli ve milli altyapı güçlenecek, Türkiye enerjide bir üst lige çıkacak.

Türkiye enerjide her alanda yeniden çığır açacak, kömürde, rüzgarda, güneşte, petrolde, doğalgazda kartları yeniden karacak. Hiçbir ülkeye muhtaç olmayacağı gibi, başka ülkelerin enerji ihtiyaçlarına da cevap verecek.

Türkiye, yenilenebilir enerjide dünyanın dikkatini çekiyor. Milli enerji ve maden politikasının en önemli sacayaklarından biri de yenilenebilir enerji… Türkiye’nin hem enerji ithalatındaki dışa bağımlılığını bitirecek hem de teknoloji anlamında yerlileşmesi ve dönüşümü açısından önem taşıyan yenilenebilir kaynaklarda ihaleler birbiri ardına gerçekleştiriliyor.

İHALEYİ KALYON VE HANWHA KAZANDI

Dünyanın çılgın projesi, en büyük güneş enerjisi santrali için ihale süreci mart ayında tamamlandı. Yabancıların yoğun ilgi gösterdiği ihaleyi Kalyon ve Güney Koreli ortağı Hanwha grubu kazandı.Şimdi sırada Rüzgar Enerji Santrali’nin ihalesi var. Dünya devleri Türkiye’de rüzgar enerjisi yatırımı yapmak için sıraya girdi. Rüzgarın çılgın projesi olarak adlandırılan rüzgar YEKA ihalesine Dünya rüzgar pazarının yüzde 90’ını elinde bulunduran 8 şirket Türk ortakları ile birlikte teklif verdi. Firmaların 4’ü alman, 1’i Amerikan, 2’si Çin ve 1’i Danimarkalı… Özellikle son günlerde iki ülke arasında yaşanan krize rağmen Alman firmaların ihaleyi olan ilgisi oldukça dikkat çekti.

Türkiye bununla da yetinmeyecek, kendi güneş panelini de rüzgar tribününü de kendi üretecek. YEKA ihalesiyle ilk defa teknoloji alanında yerli üretim sağlanacak. Bu kapsamda rüzgar yarışını kazanan firma 100 milyon doların üzerinde yatırımla fabrika kuracak. İhaleyi kazanan firma sadece bin megavatlık rüzgar santralı kurmayacak, o santrallerde kullanılacak türbinleri de Türkiye’de kuracağı fabrikalarda üretecek. Tek bir noktada değil. Fabrikalar Türkiye’nin 5 farklı noktasında kurulacak. Üretimde ayrıca yüzde 65 yerlilik oranı olacak.

İhaleyi kazanan firma yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapacak. Kurulacak tesislerde toplamda 3 bin 750 kişi istihdam edilecek. Santraller yıllık 3 milyar kilovat saat elektrik üretecek. Böylece yaklaşık 1.1 milyon hanenin elektriği rüzgardan karşılanmış olacak. Açık eksiltme yöntemi ile yapılacak ihale ağustos ayında gerçekleştirilecek.

İşte Türkiye enerjideki yerli ve milli yol haritasıyla ekonomisini güçlendirecek, dünya ekonomisinde söz sahibi olacak. Artık eski Türkiye geride kalıyor.

“Su akar Türk bakar” döneminden güneşine, rüzgarına sahip çıkan bir ülkeye dönüşüyor Türkiye…

Türkiye’nin büyümesinde kilit rol oynayan enerji sektöründe yatırımlar hızla devam edecek. Türkiye’nin hedeflerine koşar adım ilerlemesine hiçbir şey engel olamayacak.

KAYNAK:A HABER

Anahtar Kelimeler:
, ,