İhracatta İlk Yarıda 3 Rekor Kırdık

21 Temmuz 2017

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Maliye Bakanı Naci Ağbal‘ın katılımıyla Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile 2017’yi “atılım yılı” olarak ilan ettiklerini anımsatan Büyükekşi, ihracatçılar olarak hiç durmadıklarını, üretip ihraç ettiklerini, yüzde 5’lik ilk çeyrek büyümesine 2,2 puanlık katkı sağladıklarını anlattı.

Büyükekşi, 155 milyar dolar olan ihracat hedeflerinin tam olarak yarısını ilk 6 ayda gerçekleştirdiklerini kaydederek, “İhracatçılarımızın bu azmiyle 3 de rekor kırdık. Küresel ticaretten aldığımız payı binde 9’a, AB’nin ithalatında aldığımız payı yüzde 1,28’e, ABD’nin ithalatından aldığımız payı binde 3,1’e çıkardık.” ifadelerini kullandı.

Bu başarıda hükümetin desteklerinin payının büyük olduğunu dile getiren Büyükekşi, bu desteklerden bahsetti. Büyükekşi, ihracatçılara yeşi pasaport hakkı tanındığını anımsatarak, “Şu ana kadar 4 bin 400 ihracatçımız yeşil pasaport sahibi oldu.” dedi.

AA

Anahtar Kelimeler:
, ,