Kültürel Kalkınma Programı Açıklandı

27 Ağustos 2016

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kültürel Kalkınma Programı kapsamında, 1200 gencin geçici süreyle istihdam edilmesi planını açıkladı.

İşte Davutoğlu’nun konuşması:

”Türkiye kürselleşme yaşayan ülkeler arasında en nadide ülkelerden biridir.

Siyasi ve ekonomik istikrarınını kültürel kalkınmayla birleştirmeyen ülkeler başarıya ulaşamaz. Bize düşen kültürel mirasımızı korumaktır ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. 

Güçlü ülke bilimiyle sanatıyla çığır açan ülke demektir. Biz 14 yıldır ülkenin kalkınması için çalışmalar yapmışsak, kültür ve sanat alanlarında da çalışmalar yapacağız. 

Eğitimden kültüre her alanda vatandaşlarımızın hizmetinde olmaya devam edeceğiz. 

Biz siyasetinin merkezine politikalarının odağına medeniyetine ve kültürüne yerleştirmiş bir hareketiz. 

Bir taraftan modern hayatın gereklerini uygun olarak şehirlerimizde alt ve üst yapı çalışmaları yaparken diğer taraftan kültürel yapıyı ve tarihi dokuyu korumalıyız.

Kültürel Kalkınma Planı 8 ana çatıdan oluşuyor. Bunlar:

1. Şehirler: Tarihi miras tarumar edildi. Tarih yarım adada tarumar edilen çok esere şahit oldum. Bu birikimi yeniden inşa etmek için çalışmaya başlıyoruz. Şehirlerin kültür haritaları çıkartılacak.

2. Kültürel alanlar: Başkentte Anadolu kültür merkezini inşa edeceğiz. İstanbul Kültür Merkezi’ni inşa edeceğiz. Her şehirde dokuya uygun kütüphane inşa edeceğiz. Rami kışlasını restore ederek Türkiye’nin en büyük kütüphanesi yapacağız.

3. Kütüphane yapım teşviki: 30 büyük şehre 1 milyon kitaplık kütüphaneler yapacağız. E-kütüphane ile telif bulunmaya kitapları sesli yayınlayacağız. 

4. Anadolu medeniyet izlerinin gün yüzüne çıkarılması: Tarihimiz açısından önem taşıyan şehirlerdeki önemli mekanlar keşfedilerek restore edilecek.

5. Gençlere destek: Gençleri sanatsal ve sportif faaliyetlerine 50 milyon hibe ayırdık. Kültür merkezi yapanların desteğini genişletiyoruz.

6. Kültür sponsorluğunu desteklemek

7. Beşeri kapasitenin yükseltilmesi: Öğrenci sayılarıyla ilgili gerekli adımlar atılacak. Sigortasını yatıramayan sanatçıların emekli olması kolaylaşacak. Birikim yapamayan sanatçılar evsiz yaşaması bizi üzüyor.

8. Düzenleme ve yeniden yapılanma: Bazı hususlarda değişimler yapacağız. Telif düzenlemesini de Mayıs’ta meclise sunacağız. 1200 genci 6 aylık süreyle istihdam edeceğiz. Örenyerleri ve havaalanlarında istihdam edeceğiz.”

Taksim’deki AKM inşaatı

Davutoğlu bir gazetecinin Taksim’deki AKM sorusu üzerine, ”Taksim meydanı üzerinden konuyu ele aldığımızda, bunu bir ideolojik çatışma alanı olarak ele almamak lazım. AKM bu anlamda hem statik problemler yaşanan hem hukuki durumlar olan bir konu. Oraya büyük bir salonun yapılmasıyla ilgili önyargı olmadan konuşmak durumundayız. Estetik olarak dünyanın en iyi meydanlarından biri diyemeyiz Taksim Meydanı için. Hep beraber konuşalım ve İstanbul’a yeni meydanlar kazandıralım. AKM de dahil olmak üzere İstanbul’un meydanlarının düzenlenmesi amaç olmalıdır.” şeklinde konuştu.