Mahkemeden Uzanlar’a Şok: 26 Milyar Lira Öde!

25 Şubat 2016

Mahkemeden Uzanlar’a Şok: 26 Milyar Lira Öde!

Mahkeme 12 kişiyi ‘sorumlu’ buldu. Davada Yavuz Uzan, Yeşim Öztürk, Yaşar Avni Güral, Erol Hürbaş, Tacettin Pak, Mehmet Koray Özkaya gibi isimlerin, bankanın içinin boşaltılmasından sorumlu oldukları iddiası ile yürütüldü.

MASRAFLAR DA VAR

Mahkeme, davalıları İflas İdaresi’ne 16 milyar 800 milyon 246 bin 527 lirası asıl alacak, 8 milyar 788 milyon 395 bin 627 lirası da faiz olmak üzere toplam 25 milyar 588 milyon 642 bin 154 lira ödemeye mahkum etti. Mahkeme, dava masraflarının da davalılardan alınmasına karar verdi. Davalıların kararı temyiz etmeleri bekleniyor.

MÜDÜRÜN EŞİ DE DAVALI

Davalılar arasında yer alan Yaşar Avni Güral ve Erol Hürbaş, İmar Bankası’nın Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyordu. Mehmet Koray Özkaya ve Tacettin Pak ise İmar Bankası Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Davalılar arasında yer alan Semra Başaran’ın eşi Hilmi Başaran ise bankanın Genel Müdürüydü. Sema Başaran’ın ismi davada ‘vasi’ olarak yer aldı. Yeşim Öztürk ise Mali Kontrol Müdürü olarak yer alıyor. Davalılar arasında bulunan Yavuz Uzan (79) ise, Kemal Uzan’ın kardeşi.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , ,