Nefesler Tutuldu, Tüm Dünyanın Gözü Orada

18 Aralık 2015

Dünya piyasaları bir kez daha nefeslerini tutup ABD Merkez Bankası’nın (FED) alacağı faiz kararını beklemeye başladı. Bankanın karar organı Federal Açık Piyasa Komitesi bu akşam, iki gün süren görüşmeler sonrasında faiz kararını duyuracak.

FED Başkanı Janet Yellen karar sonrası basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtlayacak. Bankanın faiz konusunda ne yönde karar vereceği hâlâ büyük tartışma konusu.

84 AYLIK EN UZUN SÜRENİN SONU

Ancak FED faiz artışı yönünde bir adım atarsa bu adım 84 aylık süreyle ABD tarihinin en uzun süren sıfır faiz döneminin sonunu belirleyecek. Faize dokunmama kararı alırsa da bu adımı açıklama konusunda oldukça zorlanacak.

İPHONE BİLE YOKTU

Zira FED en son 29 Haziran 2006’da faiz artışı kararı aldı. Dünya o tarihte henüz ne iPhone ne de bol para politikaları (QE) ve ne de mali çöküş gibi kavramların ne anlama geldiğini biliyordu. Ama artık biliyor ve başta ABD’li ekonomi çevreleri olmak üzere sayıları giderek artan bir kitle, faiz artışı için doğru zamanın geldiğini düşünüyor. Gerekçe olarak ise başta GSYH ve istihdam rakamları olmak üzere son bir yılda sürekli toparlanmaya işaret eden temel ekonomik veriler gösteriliyor. Rakamların göründüğü kadar tozpembe olmadığını savunanlar da var. Üst düzey bankacılar arasında yapılan anketlerde faizlerin 3 yıl içerisinde yüzde 3 seviyelerine çıkacağı öngörülüyor.

5 YILDA SIFIRA İNER!

Ancak aynı bankacılar hem ABD hem de küresel gelişmelerin beklenen şekilde gelişmemesi halinde faizlerin en geç 5 yıl içerisinde yeniden sıfır seviyesine çekilebileceğini savunuyor. Buna gerekçe ise faiz artışı ile birlikte dolarda beklenen oynaklığın küresel piyasaları beklenenden daha sert etkileyebileceği ihtimali gösteriliyor. Yani FED Başkanı Yellen hangi yöne adım atarsa birilerinin canını yakacak. Kimin ne kadar canının yanacağını ise yakında göreceğiz.

Haber7

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,