Piyasalar İçin Büyük Gün! Tüm Gözler Yine Orada

16 Ağustos 2015

Piyasalar İçin Büyük Gün! Tüm Gözler Yine Orada

Fed’in bugün sonlanacak iki günlük toplantısının ardından güçlenen ABD ekonomisi ve istihdam piyasasına vurgu yapılarak Eylül ayında muhtemel bir faiz artışı için tonu ayarlamaya devam etmesi bekleniyor.

ABD Merkez Bankası’nın bugün sonlanacak toplantısının ardından TSİ 21.00’da yapılacak bir açıklamayla politika yapıcıların en son Haziran ayında gerçekleşen toplantıdan bu yana ekonomiye yönelik ne düşündüklerine ışık tutulacak.

Fed bu yılın başlarında Haziran 2006’dan bu yana gerçekleşecek ilk faiz artışı için toplantıdan toplantıya durumu değerlendirme kararı alırken, faiz kararını açıklanacak verilere bağlamıştı. Barclays ekonomistleri Michael Gapen ve Rob Martin, Eylül ayına kadar açıklanacak olan istihdam, enflasyon ve ekonomik büyüme rakamları olduğundan Fed’in planlarını şimdiden güçlü bir dille açıklamaktan kaçınacağını düşünüyor.

Fakat ekonomistler yazdıkları bir raporda Fed’in Haziran ayında ekonominin ılımlı bir şekilde güçlenmeye devam ettiği açıklamasını yenilemesi ve hatta çok az daha güçlendirmesi durumunda bile “Eylül ayında faiz artışı için kapıları sonuna dek açtığını” söylüyorlar. Kuğu görünümlü olsa da Fed Başkanı Janet Yellen, ekonomiye yönelik negatif bir şok olmadığı sürece faiz artışı için bu yılın uygun olacağını söyleyenler arasında yer alıyor. Öte yandan Fed’in kararında enerji fiyatlarındaki çöküş ve Çin ekonomik görünümüne yönelik belirsizliklerin de çok fazla etki gösteremeyebileceği tahmin ediliyor.

Haber7

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,