Piyasalarda FETÖ uyarısı

23 Temmuz 2016

Piyasalarda FETÖ uyarısı

Ekonomistler, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptıkları değerlendirmeleri “aceleci” ve “siyasi” bulurken, dolar/TL’de yaşanan sert yükselişin geçici olduğunu ve kurun kısa süre içerisinde tekrar 3 TL’nin altında dengeleneceğini belirtiyor.

‘TL’YE SAHİP ÇIKILMALI’

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova, dolar/TL’deki yükselişin geçici olduğu, tekrar düşüşe geçeceği öngörüsünde bulundu. Arzova, şunları kaydetti:

“Bu zamanda TL’ye sahip çıkılmalı. Yabancılar borsadan çıkıp yurt dışına gidebilir. Bu durum ülkeye fon giriş-çıkışının çok rahat olduğunu gösterir. Bu da ülkeye güven var demektir. Geçici bir dönemdeyiz. Yurt içi yatırımcılar muhakkak TL’de kalmalı. Çünkü bu kalkışmanın bir ayağı finansal boyutta gelebilir. Onun için uyanık olmak gerekir. Ama finansal olarak bir dalga yapmaya çalışabilirler. Meydanlarda sergilenen milli duruşun finans alanında da gösterilmesi lazım. Çünkü (FETÖ) bunların finans alanında adamları olabilir. Piyasayı dalgalandırmak isteyebilirler. Dolar/TL 3,20-3,40 olacak gibi spekülasyonlara gelmemek gerekiyor.”

‘KİMSEYİ TEDİRGİN ETMESİN’

İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin de, dolar/TL’nin Eylül 2015’te 3,07’ye ulaştığını, bazı uluslararası finans kuruluşlarının kurun 3,20-3,40 olacağını belirttiğini ifade ederken, “Fakat hiç öyle olmadı. Türkiye’nin içeride ve dışarıda attığı ekonomik ve siyasi adımlarla dolar/TL 2,80’lere kadar geriledi. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bu hain saldırı neticesinde de dolar/TL’nin 3’ün üzerine çıkması kimseyi tedirgin etmesin. Kurdaki bu harekete bakıp telaşa kapılarak döviz satın alınırsa, TL değerlendiğinde yeniden aynı pişmanlığı yaşayabilirler. Vatandaşımıza milli duruşun devamı olarak TL’deki pozisyonunu değiştirmemesini öneririz.” şeklinde konuştu.

‘DÖVİZE YÖNELMEYİN’

Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu ise, “Kurla ilgili riskleri kontrol etmek gerekiyor. Dünyada para bol. Bu anlamda Türkiye sorun yaşamayacaktır. Ama reyting notunun düşürülmesi bu anlamda sıkıntı oluşturabilir. Türk halkının panik olmaması ve dövize yönelmemesi lazım. Türk halkının yapacağı en önemli şey, döviz tevdiat hesaplarını bozmak, mümkün oldukça TL’de kalmak. Bunu başarırsak kurla ilgili riski azaltırız.” diye konuştu.

Erhan Aslanoğlu, yurt içi yerleşiklerin TL’de kaldığı sürece hem kur riskinin frenleneceğini hem de bankalara TL kredi vermek için daha iyi kaynak sağlanacağını kaydetti.

‘TÜRKİYE EKONOMİSİ DAHA GÜÇLÜ’

Turkey Macro View (TMV) Consulting Genel Müdürü Serkan Özcan, Türkiye ekonomisinin olumsuz etkileneceğine dair bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, “Bu algı çabalarına rağmen Türkiye ekonomisi, geçen haftaya göre çok daha güçlü dinamiklere kavuşmuştur.” dedi.

Özcan, demokrasinin gücünün Türkiye’ye yatırım yapan yatırımcılar açısından büyük bir değer olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böylesine büyük bir beladan kurtulmanın yatırım ortamı açısından belirsizliği azaltan bir husus olduğu kanaatindeyiz. İktidarı, muhalefeti ve medyası ile birlikte bir konsolidasyon yaşanmış olmasının istikrarı artıracağını düşünüyoruz. Unutulmamalıdır ki, piyasalar geleceği fiyatlar. İlk tepkinin ardından çok kısa sürede piyasaların Türkiye’deki bu demokratik atılımı çok olumlu fiyatlayacağını tahmin ediyoruz. Türkiye ekonomisinde, sağlıklı sermayelendirilmiş bankacılık sektörü, benzer ülkelere kıyasla oldukça düşük ve gerilemeye devam eden kamu borç stoku ve son yıllarda sürdürülebilir dengeli büyüme patikasında kat edilen mesafe ile önümüzdeki şoklara karşı geniş ve güçlü bir manevra alanı bulunmaktadır. Ayrıca, küresel ekonomide yaşanan müzmin durgunluk koşulları da yapısal reformlarla potansiyel büyümesini artırmak için Türkiye ekonomisine destek vermeyi sürdürmektedir.”

‘TÜRKİYE’DE YATIRIMA DEVAM’

Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar da kısa vadedeki türbülansın geçici olduğunu ifade ederek, “Dalga boyları zaman geçtikçe azalacaktır. Haber akışı yavaşladıkça yatırımcılar Türk varlıklarının değerlerindeki cazibeyi tekrar mercek altına alacaktır.” dedi.

Murat Salar, Azimut’un Türkiye’de yatırım yapma kararlılığının devam ettiğini de bildirdi.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,