Sanayi Üretimi Arttı

17 Temmuz 2018

Sanayi üretimi mayıs ayında beklentilerin üzerine çıktı. Yüzde 5 civarında artması beklenen üretimdeki artış yüzde 6,4 oldu. 

Ekonomi piyasalarında merakla beklenen sanayi rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) mayıs ayına ilişkin ‘Sanayi Üretim Endeksi‘ raporuna göre, sanayi üretimi beklentilerin üzerine çıktı. Sanayi üretimi, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı. Analistler sanayi üretiminin yıllık yüzde 5 civarında artmasını bekliyordu. Aynı ay arındırılmamış sanayi üretimi ise yıllık yüzde 7 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2018 yılı mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,9 arttı. 

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE AZALMA VAR 
Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,6 azalma kaydetti. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,1 azaldı.

VUSLAT HABER