Son Şans: Borcunuzu Bu Ay Mutlaka Ödeyin!

09 Mayıs 2017

Maliye Bakanı Naci Ağbal, katıldığı bir televizyon programında ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Yeniden yapılandırmayla ilgili düzenleme hakkında konuşan Ağbal, “Geçen yapılan yapılandırmaya başvuran mükellefler için ocak ayındaki ödemeleri mayıs ayına ertelemiştik. Mayıs ayında mükelleflerin ödemesini yapması gerekiyor. Müracaat etmiş vatandaş ilk iki taksiti yatırmazsa kanunun getirdiklerinden yararlanma şansını kaybediyor. Bunun telafisi yok” diye konuştu. 

19 MİLYARLIK TAHSİLAT 

“Yeni yapılandırma kanunu ödenmeyen dönemler için yeni bir imkan sunmuyor” diyen Bakan Ağbal, şunları söyledi: “Yeni kanuna özel hüküm koyduk. Mayısta taksiti ödemeyenler yeni kanundan yararlanamıyorlar. Gerek birinci taksiti ödememiş gerek peşin ödemesini yapmayanlar için mayıs ayı son fırsattır. Mayıs ayı içinde ödemesini yapmayanlar için gerekli takibatı yaptıracağız. Son şans, mutlaka borcunuzu ödeyin. 19 milyar lira yapılandırma kanunu kapsamında tahsilat yaptık.”

Çok zor durumdakilere 

Ağbal,  yeni yasa teklifiyle ilgili olarak da, “Mali durumuna göre mali durumu çok zor durumda olan mükelleflere imkan sağlıyoruz” dedi. 

Hurda kapsamında 2.1 milyon araç

Ağbal, ekonomik ömrünü tamamlamış araçlara yönelik düzenlemeye ilişkin de, şöyle konuştu: “Modeli 1997 ve önceki yıllara aitse 20 yıldan fazlaysa, bu aracını da il özel idaresi, belediyeye veya Makina Kimya Endüstrisi Kurumu’na teslim ederse, trafik kaydını da sildirirse 2018 sonuna kadar oluşmuş veya oluşacak motorlu taşıtlar vergilerini, cezalarını, bunun gecikme zamlarını, faizlerini terkin edeceğiz. Kaza yaparak tamamen hurdaya çıkanlar da dahil. MTV borcu bulunup, 20 yaş ve üstünde model yılı olan motorlu araç sayısı 2.1 milyon” dedi.

60 aya uzatabiliyoruz

Bakan Ağbal, şöyle devam etti: “Herhangi bir vergi borcunuz geriye dönük bir yıldan fazla olmasın. Böyle bir mükellefe taksitlendirme süresi 36 ay. Mali durumuna bakınca ödeyemediğine kanaat getirilirse 60 aya uzatabiliyoruz.” 

KAYNAK:AKŞAM

Son Güncelleme: 09.05.2017 11:05