Turizme Dev Destek

21 Nisan 2016

Turizme Dev Destek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Antalya ve Muğla’da turizm sektörlerinde 2015 yılında 9 ay çalışan, 3 ay işi askıya alınan toplam 44 bin 753 kişinin, 2016 yılında 9 ay çalışma şartıyla sigorta primleri ve ücretlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağını bildirdi.

Uygulamanın ilk etapta 1 yıllık olacak ve gerekirse kapsamı genişletilecek olup paket, istihdam ve eğitimi desteklemenin yanı sıra sektörde yabancı çalışanlardan yeni işe gireceklere kadar bir çok alanda kolaylık sağlanmasına ilişkin ayrıntılar içeriyor.

Her iki bakanın da katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, pakette yer alan sektörel istihdam ve eğitimi destekleme programının sektörde 9 ay çalışma imkanı bulup sezon dışında kalan 3 ayda çalışma imkanı bulamayan yaklaşık 45 bin kişiye yönelik olduğu söyledi.

Soylu bu kişilerin yüzde 95’inin Antalya ve Muğla’da yer aldığını belirterek, “44 bin 753 kişi için 9 ay çalışmaları halinde kalan üç aylık sigortalarının maliyeti İşkur tarafından karşılanacak. Maliyet 260 milyon TL olacak” dedi. Soylu kalan üç ayda İşkur’un ilgili kişileri sektörün ihtiyaçlarına göre eğitime alınacağını da belirtti.

Turizm Bakanı Ünal da uygulamanın ilk etapta 1 yıllık ve Antalya ile Muğla’ya yönelik olduğunu belirtti ve gerekli olması halinde genişletilebileceğini belirtti.

Anahtar Kelimeler:
, ,