Türk Savunma Devleri Katar İle Çıtayı Daha da Yükseltiyor

10 Ekim 2015

Türk savunma sanayisinin devleri, ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin resmi himayelerinde düzenlenecek olan High-Tech Port by MÜSİAD’a çıkarma yapacak. Doha’daki fuara BMC, Aselsan, Havelsan, TAI, Roketsan ve THY Teknik başta olmak üzere 70’e yakın firma katılacak. High Tech Port’un Genel Koordinatörü Hakan Kurt, fuarın sadece Türkiye ile Katar arasında firma ve kurumların katılımlarıyla 6-8 Ekim tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirileceğini söyledi.

DİĞER ÜLKELERE KAPALI

Diğer dünya devletlerine kapalı olan fuarın bu anlamda monopol bir iş geliştirme ortamı oluşturmayı hedeflediğini aktaran Kurt “Türkiye ve Katar’dan toplamda 75 firma ve kurum katılımcı olarak alanda yer alacak. Türkiye’den binin üzerinde katılımcı ve ziyaretçi Katar’a çıkarma yapacak” ifadelerini kullandı. Kurt, sözlerine şöyle devam etti: “Katar en son büyük alımını Fransız bir firmadan 24 adet savaş uçağı olarak gerçekleştirdi. 24 adet savaş uçağı için 7 milyar dolarlık bir satın alma yaptı. Tam da bu noktada Türkiye gerçekleştirdiği kazanımlarla Katar’da Fransa’ya meydan okuyor. Fransız savunma şirketlerinin önemli bir pazarı olan Katar; diplomatik ilişkilerle artık Türkiye’nin pazarı haline geliyor. 5 yılda Katar’da 5 milyar dolarlık savunma ve havacılık potansiyelinin Türkler için oluşacağını öngörüyoruz.”

İHRACAT 1.6 MİLYAR DOLAR

Hakan Kurt, savunma alanında Türkiye’nin 2004 yılından itibaren kendi ürünlerini geliştirmeye başladığını söyledi. Geçen 10 yılda yıllık 20 milyar doları aşan bir savunma bütçesi olan Türkiye’nin bunun yüzde 50’sinden fazlasını kendisinin karşıladığını aktaran Kurt, 2014 yılında ise 1 milyar 647 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini dile getirdi. Kurt geliştirilen nihai ürünler taarruz helikopteri ‘Atak’, Milli Gemi Projesi (MİLGEM), MPT, Kirpi ve Milli tank ‘Altay’ gibi ürünlerle gelecek on yıl savunma sanayisinin ihracatta 10 milyar doları yıllık bazda geçebileceğine dikkati çekti.l AA

BMC 7 AYRI ARACI VİTRİNE ÇIKARACAK

Türkiye’den 70 firmanın katılacağı fuarda  BMC de en yeni teknoloji ürünlerini dünya vitrinine çıkaracak.  BMC fuarda 7 tane büyük savunma aracının tanıtımını gerçekleştirecek. Yıllık üretim kapasitesi 22 bin adet olan BMC’nin ürettiği Kirpi’ler fuarlarda büyük ilgi görüyor. Özellikle Tunus, Pakistan, Ukrayna ve Türkmenistan gibi ülkelerden talep alan Kirpi mayınlı saldırılara karşı dayanıklılığıyla biliniyor. Fuarda ayrıca Türkiye’nin ilk bölgesel jet uçağı TRJet de Ortadoğu’da ilk kez görücüye çıkacak.

BMC’nin de aralarında bulunduğu Türk savunma devleri geçtimiz hafta da Londra’daki fuarda gövde gösterisi yapmıştı.

Star Gazetesi