Türkiye’ye İran Müjdesi

23 Şubat 2016

Türkiye'ye İran Müjdesi

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, “İran’ın ekonomik anlamda potansiyelinin artmasıyla yeni fırsatların ortaya çıkmasının, Türkiye’nin bölgesel üst konumuna pozitif bir etkisi olacağını ve daha cazip kılacağını düşünüyorum” dedi.

Ermut, Türkiye’nin gelecek dönemde yatırım çekmek için çalışacağı alanlardan birinin de bilişim sektörü olacağını dile getirdi.

İSTANBUL BİLİŞİM ÜSSÜ OLABİLİR

İstanbul’un bilişim sektöründe yeni projelerin ortaya atıldığı bir üs haline gelebileceğini belirten Ermut, sektördeki firmalarla yaptıkları toplantılarda tersine beyin göçünün başladığını belirlediklerini anlattı.

Silikon Vadisi’nde ciddi projelere imza atmış bilim insanlarının Türkiye’deki fırsatları yatırıma dönüştürmek istediklerine işaret eden Ermut, “Bu isteklerinin burada karşılık bulduklarını gördük. Bilişim sektöründe Türkiye’ye katma değer oluşturabilecek yatırımlar olabileceğini öngörüyor, İstanbul’un bu anlamda bir üs haline gelebileceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin bölgesel üs konumu Coca-Cola, Microsoft, Intel gibi birçok firma tarafından değerlendiriliyor. Şirketler bölgedeki diğer operasyonlarını İstanbul üzerinden yönetiyorlar. Bilişim sektörü için de ‘İstanbul neden bir merkez olmasın’ mantığıyla çalışıyoruz” diye konuştu.

İRAN BÖLGESEL ÜS OLURSA…

Ermut, Türkiye’nin konum avantajını “dört saatlik uçuş mesafesinde toplamda 1,5 milyarlık bir nüfusa ve 28 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe” erişim sağladığı bilgisini paylaşarak, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla bu ciddi bir potansiyel. İran’ın ekonomik anlamda potansiyelinin artması ile yeni fırsatların ortaya çıkmasının Türkiye’nin bölgesel üst konumuna pozitif bir etkisi olacağını ve ülkemizi daha cazip kılacağını düşünüyorum. Uzun vadede atacakları adımlarla İran bölgesel üs olma anlamında Türkiye ile rekabet etmeye başlayabilirler. O zaman geldiğinde bunun Türkiye için ne ifade ettiğine bakılabilir. Özellikle kısa vadede İran’a yaptırımlarını kalkmasının, fırsatları daha da artıracak, yabancı yatırımcılar için Türkiye’yi daha da cazip hale getirecek bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Üretim anlamında orada çok ciddi bir temel olmadığı için daha çok Türkiye üzerinden o bölgelere hitap edilmesi ve ülkemizin o anlamda daha cazip hale gelmesi noktasında biz olumlu gelişmeler bekliyoruz.”

Ermut, bölgedeki ülkelerde barışa yönelik en basit bir adımın bile yatırım potansiyelini ciddi anlamda artırdığını ve İran’daki gelişmeleri de bu anlamda değerlendirmekte fayda gördüğünü sözlerine ekledi.

Yeni Akit

Anahtar Kelimeler:
, , , ,