Verdiği İlginç İlan 5 Bin TL Daha Fazla Kazandırdı

16 Temmuz 2016

Verdiği İlginç İlan 5 Bin TL Daha Fazla Kazandırdı

İzmir’de galericilik yapan Samet Acar, 8 aydır satamadığı arabasını elden çıkarmak için ilginç bir yöntem denedi. Önce bir siteye 18 bin 500 lira değerinde ikinci el araba ilanı veren Acar, ilanı paylaşmasının üzerinden 8 ay geçmesine rağmen bir sonuç elde edemeyince kaldırıp yeni bir ilan verdi. Acar, ilanında hem arabanın hikayesini anlattı, hem de 8 ay boyunca yaşadığı sıkıntıları yazdı. İlanını mizahi bir üslupla yazan Acar, iki gün sonra arabasını almak isteyen birden fazla kişi olunca adeta açık artırma yapar gibi aracını 23 bin 500 liraya sattı.

“NE ANILAR SAKLIYOR BİR BİLSENİZ”

Sözlerine, “Bu araba hakkında söyleyeceğim ilk söz, yıkılmadım ayaktayım” diye başlayan Acar’ın ilanında şu ifadeler yer aldı:

“Hangimiz yürürken düşmedik? Kalabalığın içinde yalnız kalıp sağa sola çarpmadık? Bu aracın geçmişi, eskiciden elbise alıp önceki sahibinin hayatını düşünmek gibi. Ne anılar saklıyor bir bilseniz. Yağmur, çamur, fırtına, karın soğuğuna; güneşin kavurucu sıcağına direndi. Her günü bir anı aslında. Sen gibi, ben gibi, herkes gibi. Pert kaydı yoktur, ağır hasarlı değildir. Şu anda hiçbir masrafı yoktur. Hepsini paraya kıyıp yaptım. Çok uzun anlatmayacağım satırlarla. Çok merak edersen ama, arabanın yanında anlatırım geçmişinin izlerini sana. Sakın sağda solda bu konuyu paylaşma. Araba darılır sonra sana bana.”

“AYAKKABIN ESKİDİĞİNDE BOYA SÜRMÜYOR MUSUN?”

İlanda arabanın özelliklerini sıralayan Acar, arabanın bir önceki sahibinin kadın olduğunu hatırlatarak, “Direksiyon şimdi yeni. Çünkü benden önceki sahibi bayandı. Kremli ellerle deforme etmiş. Şimdi tertemiz. Bel altını ben boyattım. 10 yaşında araba sonuçta, çizikleri vardı. Bütün kadınlar boyanmıyor mu? Hatta bazı erkekler de. Ayakkabın eskidiğinde boya sürmüyor musun? Değişeni var aracın. Hayvanın biri arkadan çarpmış, bagaj kapağı değişmiş. Sen hiç kimseye arkadan çarpmadın mı aracınla? ya da bir tanıdığın birine çarpmadı mı arkadan? ya da hiç mi şahit olmadın yolda? ‘Aaa araba kazalı.’ Kaza nedir? Yanlışlıkla meydana gelen, olumsuz sonuçlara yol açan olay. Her araba gibi bu da nazlıdır. Sağından solundan ses duyarsan sanayiye götür. Sana söylemeye çekinir belki ama ustaya anlatıverir derdini. Eğer alırsan bu aracı, ona iyi bak. Bakıma alışmış çünkü” sözlerine yer verdi.

LİSTEDE “EFSANE İLANLAR” BÖLÜMÜNDE YAYINLANMASI İÇİN ARANDI

İlan, sitede paylaşıldığı gibi adeta tıklanma rekoru kırdı. Hatta siteden telefonla aranıp ilanın ‘Efsane ilanlar’ bölümünde yayınlanması teklif edildi. İki gün içerisinde 18 bin 500 liraya bile satamadığı aracı için 23 bin 500 liraya alıcı bulan Acar, arabasını sattığı gibi de ilanı kaldırdı. Acar, “2005 model bir aracım vardı. Aracın değişenleri vardı. Piyasasına göre de uygundu. 8 ay boyunca arabayı satmaya çalıştım. Hatta zararına bile satmaya çalıştım ama satamadım. Sonra aklıma ilginç bir ilan vermek geldi. Arabanın değişenlerini, boyalarını, geçmişini biraz daha komik bir dille anlatmak istedim” dedi.

AÇIK ARTIRMA USULÜ GİBİ ARAÇ SATMIŞ OLDU

İlan esprili bir dille yazılınca siteden telefonla arandığını söyleyen Acar, “Çok tıklanma oldu. Siteden ‘Efsane ilanlar bölümüne sokabiliriz’ diye telefon aldım. Arabayı yazdığım fiyatın daha üstüne sattım. Arabayı almak isteyen birkaç kişi olunca fiyat 23 bin 500 liraya kadar çıktı. Bu ilginç ilan kadar, yüksek fiyata satmam da ilginç oldu. İnsanlar, aracın değişeni olunca cesaret edemiyor. Zaten araba kazalı olmasa 18 bin 500 liraya vermem. Kazalı olmasaydı, arabanın fiyatı 25 bin lira olurdu. Aslında bu durumu da biz galericiler yaptık. ‘Değişeni olmasın’, ‘boyası olmasın’ diye insanları biz korkuttuk” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , , ,