Yüz Binlerce Kişinin Derdini Tavuk Gübresi Çözüyor

15 Mayıs 2016

Yüz Binlerce Kişinin Derdini Tavuk Gübresi Çözüyor

 Era Yatırım Holding Başkanı Alpay Ünal, Ankara’nın Çubuk ilçesinde kurulu bulunan ve tavuk gübresinden enerji üreten biyogaz tesisini genişletmeye karar verdiklerini söyledi.

300 TON GÜBRE 40 BİN KONUTA ELEKTİRİK VERECEK

Bu sayede toplam 40 bin konutun elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini anlatan Ünal, “Günde 300 ton tavuk gübresinin işleneceği tesisin kurulu gücü 3,1 megavat. Yılda 24 milyon kilovatsaat elektrik üretecek tesis enerjiyi şebekeye aktararak ilçeyi aydınlatmaya devam edecek.” dedi.

Şirket bünyesindeki biyogaz tesisini geliştirme kararıyla halen 20 bin konut için elektrik sağlama kapasitesini ikiye katlamak için kolları sıvadıklarını anlatan Ünal, çalışmaları Ekim ayında tamamlamayı planladıklarını söyledi.

“ÇEVRECİ BİR YÖNTEM”

Biyogazın artan enerji talebinin sürdürülebilir ve çevreci bir yöntemle karşılanmasını sağlayacak bir kaynak olduğunu vurgulayan Ünal, tesiste tavuk gübresinin tümüyle değerlendirildiğini, kalan az miktardaki kısmının ise granül yardımıyla toprak için kullanıma uygun hale dönüştürüldüğünü ifade etti.

Ünal, 6 futbol sahası büyüklüğündeki tesisin 3 benzerini daha Ege, İç Anadolu ve Marmara bölgelerinde kurmayı hedeflediklerini bildirdi.