Yüzde 100’dü, Yüzde 10’a Düştü!

05 Şubat 2016

Yüzde 100'dü, Yüzde 10'a Düştü!

Bu yılın ilk 6 ayı için hiçbir rezervasyon almadıklarını belirten Van Gölü Havzası Turizm Derneği Başkanı Abdullah Tunçdemir, “2014 ve 2015 yılı Van ve bölge turizmi için son derece olumlu geçti. Özelikle iç turizm de Van’ı 2 milyona yakın turist ziyaret etti. Bu yıl bu rakamın yaşanan olaylar nedeniyle çok düşeceğini düşünüyoruz” dedi.

Tunçdemir, bölgede son dönemde görülen olayların turizmi bitme noktasına getirdiğini anlatırken, şöyle konuştu:
 
“2014 yılında 847 bin 375, 2015 yılında 912 bin 610 turistin ziyaret ettiği Van’da bu yıl şimdiye kadar organizasyon kaydı yapılmadı. 3 bin 598 yatak kapasiteli Van’da çözüm süreciyle birlikte otellerde yüzde 100’lük doluluk oranı yaşanırken, şu anda oteller yüzde 10’luk kapasiteyle iflasın eşiğinde.”
 
TEK REZERVASYON YOK
 

Bu yılın ilk 6 aylık bölümü için henüz tek rezervasyon almadıklarını söyleyen Van Gölü Havzası Turizm Derneği Başkanı ve Ayanis Turizm Tur Operatörü Abdullah Tunçdemir, daha önceden yapılan birçok rezervasyonun da iptal edildiğini söyledi. Tunçdemir, şöyle konuştu:
 
“Bu yılın ilk altı ayını rezarvasyon almadan geçireceğimiz görülüyor. Yaz ve kış turizmi felç oldu. Sınır komşumuz İran’dan bile turist gelmiyor. Çünkü olaylar gittikçe tırmanıyor. Bu da bizi korkutuyor. Bölge ekonomimiz ciddi darbe alıyor. Bizim tek çıkışımız huzur ortamıdır. Bunu da sağlayacak barıştır.” 
 
“ÇÖZÜM SÜRECİNE DÖNÜLSÜN”

 
TÜRSAB Doğu Aanadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, bir an önce çözüm sürecine dönülmesini istedi. Özgökçe, şunları söyledi:
 
“7 Haziran seçimleri sonrası başlayan olaylar bölge turizmini ciddi oranda azalttı. Son yaşanan çatışmalar ise turizmi bitirme noktasına getirdi. 2015 yılı içersinde otellerde kapasite tam doluydu. Şu anda yüzde 10 yada yüzde 5 oranında çalışıyoruz. Oteller iflas ediyor.”

Haber7

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,