Zirve Tahmin! Brexit Sonrası Altın Ne Olur?

21 Haziran 2016

Zirve Tahmin! Brexit Sonrası Altın Ne Olur?

Saxo Bank’ın Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, İngiltere’nin AB’den çıkıp çıkmamasına dair belirsizlik nedeniyle değerli metallerin önemli bir yükseliş kaydettiğini, piyasanın oylama sonrası gelebilecek olası bir fırtınanın ortasında sığınak aradığını söyledi.

Brexit (İngiltere’nin AB’den çıkması) oylaması öncesi yapılan kamuoyu araştırmaları, ayrılık yanlılarının ivme kazandığını gösteriyor. Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması olasılığının güçlenmesi ise piyasalarda belirsizliğe neden oluyor.

Saxo Bank’ın Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, oylama öncesi bu belirsizlikte, değerli metallerin önemli bir yükseliş kaydettiğine dikkat çekerek mevcut tabloyu analiz etti. Özellikle altının 2016 Mayıs ayı başından beri en üst seviyelere çıktığını belirten Hansen, Brexit’den çıkacak olumlu/olumsuz yanıtları göz önüne alarak altının durumunu da şöyle değerlendirdi:

‘ALTININ ONSU 1400 DOLARI GÖREBİLİR’

“Risk kazanç grafiğinin yukarıya doğru yöneldiğini görüyoruz. Avrupa Birliği’nden çıkma yönünde bir oylama sonucunun, hisselerin çok değer kaybedebileceği ve tahvillerin aranmaya devam edeceği, uzayan bir belirsizlik dönemini getirmesi neredeyse kesin.

Bu bir yandan doları destekleyerek negatif korelasyon veren bir karşı rüzgara neden olabilir, öte yandan da altının 2014’teki en yüksek seviye olan 1400 dolara doğru itilme riskini attırabilir. Yani altın, 1.400$/Ons’u görebilir.

TERSİ DURUM ÇIKARSA…

Oylamadan tersine bir sonuç, yani AB’de kalma sonucu çıkarsa bu, başlangıçta global hisselerde önemli bir rahatlamayı tetikleyecektir, fakat doların büyük olasılıkla zayıflaması ve global tahvil getirilerinin bastırılmış kalmasıyla aşağı yönlü riskin 1250 $/ons civarında sınırlandığını görüyoruz.”

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,