Doğu Anadolu’ya 20 Milyon Fidan

25 Ocak 2017

Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, 2017 yılı içerisinde yapacakları çalışmalar hakkında İHA’ya açıklamalarda bulundu. 2017 yılı için bölge genelinde fidan dikiminde 14 milyon olarak program yapmalarına rağmen şuanda 20 milyon 300 bin fidan üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Polat, yetiştirilen fidanların Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Van ve Hakkari’de toprakla buluşturulacağını aktardı.
2016 yılında da çok yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten Polat, “2016 yılında Elazığ’da yapılan 75 bin dekar arazi çalışmasında 7,5 milyon fidan dikme hedefimiz vardı. Ancak yağmurun geç yağmasından dolayı dikim işlemlerine geç başladık. Ardından da kar erken başlayınca dikim işlemleri 4,5 milyonda kaldı. 2017 yılı içinde hazırlıklara başladık ve projelerimizi yaptık. Bu yılda yine bizim hedefimiz 75 bin dekar alanda çalışmak ve toplamda sadece Elazığ’a 2016’dan kalan 3 milyonla beraber toplam 9 milyon fidan dikmek. Dikimlere bağlı olarak da fidan üretim programlarımız her sene artmaktadır. Geçen sene Elazığ’da 8 milyon olan fidan üretimimiz bu sene 9,5 milyona yakındır. Bölge genelinde 14 milyon olarak program yapmamıza rağmen şuanda 20 milyon 300 bin fidan üretimi gerçekleştirdik. Fidanlarımızı Elazığ ve diğer illerde toprakla buluşturacağız. Bölgemizin ve Elazığ’ın yeşillenmesine katkıda bulunacağız” dedi.
Özel günlerde zaman zaman ücretsiz fidan dağıtıklarını da ifade eden Polat, vatandaşların cami, okul veya kendi bahçelerine fidan dikmek için müracaat ettiklerinde ücretsiz olarak fidanları dağıttıklarını da kaydetti.
Elazığ dahil bir çok ilde bulunan fidanlıklarda, fidanlar özel bakımla yetiştiriliyor.

İHA

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,