Elazığ’da Trenle Tarihe Yolculuğa Yoğun İlgi

01 Mayıs 2016

Elazığ’da Trenle Tarihe Yolculuğa Yoğun İlgi

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, “’Harput Palu Kültür Yolu’ projesi kapsamında Elazığ Garı’ndan tren ile Palu ilçesine gidildi. Etkinliğe, AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, AK Parti Elazığ il Başkanı Ramazan Gürgöze, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Kültür Turizm İl Müdürü Tahsin Öztürk, kurum müdürleri ve yaklaşık 700 kişi katıldı. Trenle ilçeye gelenler, tarihi ve turistik mekanları gezerek bilgiler alırken, sanatsal ve kültürel sergilerde açıldı.

Düzenlenen etkinliğin Palu turizmini harekete geçireceğini belirten Palu Belediye Başkanı Mehmet Sait Dağoğlu, “Palu’nun tarihi eserlerini insanlarımıza tanıtmak, aynı zamanda tarihi eserlerini onarmak ve sanatsal alanlarda birçok projemiz var. Projelerin devamı da inşallah gelecek. Palu bu bölgenin mihenk taşıdır.

Bu bölgenin çok ciddi kültür değeridir. Bu kültür değerinde eşsiz bir coğrafyası olan Palu ilçemizi tarihe mal edebilmek için veya turizme kazandırmak için bu tür etkinliklerle bu bölgeye renk katacaktır” dedi.

Palu’nun çok zengin kültürel tarihe sahip olduğuna vurgu yapan İlçe Kaymakamı Mehmet Öztürk, “Palu’nun gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu yıl ikinci kez düzenlediğimiz organizasyonda katılımcıları elimizden geldiğince ağırlamaya çalıştık. Biz buraya gelen kişileri gönül elçileri olarak görüyoruz. İnşallah gelenler Palu’nun güzelliklerini herkese anlatırlar. Palu’nun gönüllü rehberi olurlar. Bizde Palu’nun gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz. Ben Palu’yu iki kelimeyle özetliyorum ‘mühürlü şehir’.

Çünkü Palu’nun tarihi çok uzun süren bir geçmişe dayanıyor. Bundan dolayı birçok kültürün kaynaştığı bir şehir mühürlü şehirdir” diye konuştu.

Düzenlenen etkinliğin önemine değinen Kültür Turizm İl Müdürü Tahsin Öztürk de, kentin tanıtımını yapmak için farklı organizasyonlar düzenlediklerini anlatarak, Palu Kaymakamlığı ve belediye işbirliğiyle tren gezisi düzenleyerek, tarihi kökleri çok eskilere dayanan ilçeyi bir kez daha gündeme taşıdıklarını aktardı.

AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı ise, Palu’nun Harput gibi çok kadim bir geçmişi olduğunu, ilçenin Harput gibi geçmişte farklı medeniyetlerin yaşadığı ve yaşatıldığı önemli bölge olduğunu söyledi.

Gün boyu devam eden gezinin ardından ziyaretçiler tekrar trenle Elazığ’a döndü.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,