Hava Sıcaklıkları Azalıyor, Yağışlı Hava Geliyor

20 Nisan 2016

Hava Sıcaklıkları Azalıyor, Yağışlı Hava Geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hafta sonu yaşanacak hava durumu ile ilgili uyarıda bulundu. Cumartesi günü, Antalya, Zonguldak, Bartın, Kırklareli, Çanakkale’de, Pazar günü ise Mersin, Aksaray, Karaman hariç tüm yurtta yağış beklendiğini bildiren yetkililer, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bingöl, Muş, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır, Karabük, Kastamonu ve Sinop’un iç kesimlerinde yağışların kuvvetli olacağı uyarısında bulundu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Hafta sonundan itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen nispeten serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği ve hafta boyunca yurdun büyük bir bölümünde yağışların görüleceği tahmin ediliyor.

Ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığının, Cumartesi günü yağışla birlikte batı bölgelerimizden başlayarak, iç ve doğu kesimlerde 6 ile 12 derece olmak üzere, ülke genelinde azalacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği bekleniyor” denildi.

Açıklamada, “Cumartesi günü Marmara’nın doğusu, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, göller yöresi, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Doğu Akdeniz’in doğusu ile Antalya, Zonguldak, Bartın, Kırklareli ve Çanakkale çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Pazar Günü ise Mersin, Karaman ve Aksaray çevreleri dışında kalan tüm yurdun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, Doğu Anadolu’nun batısı Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bingöl, Muş ile Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır, Karabük, Kastamonu çevreleri ile Sinop’un iç kesimlerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Pazartesi günüde, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Hatay çevreleri dışında kalan tüm yurdun yağışlı geçeceği, yağışlarında, genellikle sağanak, Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak şeklinde olacağı bekleniyor. Yağışın Salı ve Çarşamba günlerinde de ülkemizin büyük bir bölümünde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor” ifadelerine yer verildi.