Kışlık Bakımlar Elazığlı Sanayicileri Sevindirdi

18 Kasım 2016

Elazığ’da araç sahipleri havaların soğuması ile birlikte sanayinin yolunun tuttu. Sürücülerin araçlarının kışlık bakımı yaptırması ve lastiklerini değiştirmesiyle birlikte sanayide yoğunluk yaşanmaya başlandı. Diğer aylara göre işlerinin açıldığını dile getiren sanayi esnafı sanayide hareketlilik yaşandığını söyledi. Sanayi esnafının bu aylarda iş yaptığını belirten otomobil tamircisi Orhan Akkuzu, “Özellikle lastik değiştirme, kışlık bakımı ve yağ değişimleri gibi işlemler yapılıyor. Şuan lastik değişim sezonu olduğu için diğer aylara göre bir kıpırdanma var. Eskiye nazaran araçlarda sayısının artması bir evde birden fazla aracın olması bizim işlerimizi de dolayısıyla etkiliyor. Sürücülerde kışlık bakımlarını özen gösteriyor. Bizde bundan dolayı mutlu oluyoruz” dedi.

“Onlarca araç aynı anda bakıma geliyor”

Havanın güneşli olduğu günlerde hiçbir aracın gelmediğini aktaran sanayi esnaflarından İsmail Çataltarla, “Kışa girişten dolayı bir hareketlilik var. Güneşli günlerde 15 ile 20 müşteri gelirken, hava şartlarının kötüleşmesiyle beraber bu sayı 50’yi buluyor” diye konuştu.

Kış lastiği alırken daha çok oturmuş markaların tercih edilmesi gerektiğini aktaran Çataltarla, “Kore ve uzak doğu malı lastikler değil de, daha çok yerli üretim olan bizim yollarımıza ve iklim şartlarımıza uygun lastik tercih edilmelidir. Onlar daha avantajlıdır. İlk etap da uzak doğu mallar fiyat olarak cazip olsa bile hem yol tutuş açısından hem de kullanımı süresi açısından cazip olmadıkları için müşteriye kullandıktan sonra daha maliyetli oluyor. Kış lastiğinin en büyük özelliği hamuru çok farklıdır. Eksi 40 dereceye kadar donmuyor ve kışın mükemmel bir yol tutumu sağlıyor” diye konuştu.
Kış lastiğinin önemli olduğunu ve lastiklerini değiştirmek için sanayiye geldiğini dile getiren araç sahibi Ferhat Çağırtekin ise, şunları kaydetti:
“Daha önce kış lastiğinin önemini çok gördüm. Yaz lastiği ile kış lastiği arasında çok fark var. Karda ve buzda çok faydalı. Sonuçta can taşıyoruz.”

İHA