O Saldırının Şüphelisi Gözaltında

02 Haziran 2017

Diyarbakır‘ın 6 ilçesindeki 104 kırsal mahallede PKK‘lı teröristlere yönelik 10 bin 73 güvenlik personelinin katılımıyla yürütülen “Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Birlik Operasyonu” devam ediyor.

Valilikten yapılan açıklamada, 28 Mayıs saat 22.00’de bin 528 kilometrekarelik alanda başlatılan operasyonun sürdüğü, 5 köy ve mezralarındaki 109 ev ve eklentilerinde gerçekleştirilen aramalarda aralarında 18 Ağustos 2016’da Elazığ Emniyet Müdürlüğüne bomba yüklü araçla saldırı olayının şüphelisinin de bulunduğu 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Teröristlere ait 2 sığınak ve 2 mağara ile çevresinde yapılan aramada patlayıcı yapımında kullanılan 8 çuval içinde 400 kilogram amonyum nitrat, mutfak tüpü, 200 metre kablo, 2 pil bloku, el telsizi, 6 takım terörist kıyafeti, 5 çift spor ayakkabı, uyku tulumu ve kamera bulunduğu kaydedilen açıklamada, sığınak ve mağaraların kullanılamaz hale getirildiği, malzemelerin imha edildiği belirtildi.

Ekiplerce, 31 noktadaki kontrollerde 114 araç ile 314 kişinin sorgusunun yapıldığı aktarılan açıklamada, yoklama kaçağı olduğu tespit edilen 3 kişinin Askerlik Kanunu gereğince tebligatın ardından serbest bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Diyarbakır-Bingöl karayolunun Lice ilçesi Alikahya köyü mevkisinde teröristlerce karayolunun kenarına yerleştirilmiş 12 kilogramlık 3 tüp içinde yaklaşık 150 kilogram amonyum nitrat ile 3 dolu mutfak tüpü ile güçlendirilerek hazırlanmış el yapımı patlayıcı düzeneği, Yukarı Turalı köyü yakınlarında 20 kilogram amonyum nitrat ve alüminyum tozu kullanılarak tuzaklanmış bir el yapımı patlayıcı düzeneği olmak üzere 2 el yapımı patlayıcı imha edildi.

Narko terörizmle mücadele kapsamında ele geçirilen 52 bin 642 kök Hint keneviri yakılarak imha edildi, 3 şüpheli gözaltına alındı.”

AA

Anahtar Kelimeler:
, , , ,