Ramazan Davuluna ‘LYS’ Molası

26 Haziran 2016

Ramazan Davuluna 'LYS' Molası

Davulcular, sokağa çıkarak 2 gün süreyle davul çalınmayacağı anonsu yaptı.
Elazığ’da, LYS sınavına girecek öğrenciler için belediye tarafından muhtarlıklara uyarı gönderilerek, geçtiğimiz hafta ve bu hafta Cuma ve Cumartesi gecesi Ramazan davulu çalınmaması istendi. Kentteki tüm muhtarlıklar, Ramazan davulcuları ile görüşerek alınan kararı uygulamaya koydu. Merkeze bağlı Abdullahpaşa Mahallesi Muhtarı Yavuz Köse ise, belediyeden gelen talimatı uygulamasının yanı sıra vatandaşı da bilgilendirmek için hem davulcularla hem de araçlarla önceden uyarı yaptırttı. İftar sonrası sokağa çıkan davulcular ile anons arabası sahur için bugün akşam ve yarın akşam davul çalınmayacağını bildirerek öğrencileri de başarılar diledi.
Hafta sonu LYS sınavına girecek öğrenciler için sahurda ramazan davulu çalmadıklarını belirten Abdullahpaşa Mahallesi Muhtarı Yavuz Köse, “Elazığ Belediyesi tarafından bize bir talimat telefonu geldi. Cumartesi ve Pazar LYS sınavına girecek öğrencilerimiz için akşam sahur zamanında davul çalınmaması talebinde bulundular. Anons arabası tuttuk. Bu anons aracı tüm sokaklarımı gezerek anons yaptı. LYS’ye girecek arkadaşlarımıza da başarılara diledik. Bu hafta yine LYS var. Onun için iki gece boyunca sahurda boyunca ramazan davulu çalmama kararı aldık” dedi.
Tüm mahallelinin memnun kaldığını dile getiren Muhtar Köse, “İlk defa Abdullahpaşa Mahallesi’nde bir anons sesi duyuldu. Acaba ne oluyor diye herkes balkona çıktı. Çok olumlu tepkiler geldi. ‘Muhtarım teşekkür ediyorum. Yarın sınava gireceğim, dualarınızı da bekliyorum. Çok güzel olmuş. Çocuğum yarın sınava girecek, bu gece rahatlıklar uyuyup yarın sınava gidecek’ gibi olumlu söylemleri geldi. Bu konuda vatandaşımızın anlayışından dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Öğrenciler için 2 gün boyunca davul çalmadıklarını aktaran Ramazan davulcusu Mehmet Karataş ise, Sınavlardan dolayı alınan karara kendilerinin riayet ettiklerini, 2 gün boyunca davul çalmayacaklarını kaydetti.
Araçla sokak sokak gezerek anons yaptığını ifade eden Okan Çalan’da “Muhtarımızın talimatıyla gecen haftaki gibi bu hafta da LYS sınavından dolayı sokak sokak gezdik ve anons yaparak, LYS sınavından dolayı davul çalınmayacağını bildirdik” diye aktardı.

Anahtar Kelimeler:
, , , ,