Fatma Şahin ABD Ziyareti

09 Kasım 2016

Suriyeli çocukların eğitiminin önemli olduğuna vurgu yapan Şahin, belediyenin okullarında eğitim alan çocukların çoğunun savaşta ailesini kaybettiğini söyledi.
Çocukların psiko-sosyal destek almaları için bir merkez kurduklarını dile getiren Şahin, “Savaşın tanklar, tüfekler erkekler üzerindeki görüntüsünün arkasında en büyük mağduriyetin kadınlar ve çocuklar olduğunu gördük. Aylan bebek Ege Denizi’nde kıyıya vurduğunda bütün küresel vicdan ayağa kalktı. ‘Ne oluyoruz, napmamız gerekiyor’ diye bütün dünyada büyük bir rahatsızlık duyuldu. Ama bundan sonra yeterince tedbirler alınamadığı için Aylan bebekler ölmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.
‘‘Amerika’nın net durması lazım’’
Türkiye’nin açık kapı politikasını güvenli bölgeyi koruyacak şekilde 6 yıldan beri uyguladığını aktaran Şahin, aksi takdirde bir politikanın uygulanması halinde milyonlarca insanın hayatını kaybedeceğini söyledi.
Türkiye’de belediye olarak yalnızca Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin hastanesi olduğunu belirten Şahin, “Özellikle anne ve bebek ölüm hızı oranlarının artığını gördüğümüz için doğumhane ve ameliyathane gibi bölümleri çalıştırmak zorunda kaldık. Faydalanan kişilere baktığımız zaman da ciddi anlamda Suriyeli sığınmacılara sağlık hizmeti veriyoruz” dedi.

Suriyelilerin sosyal hayata adaptasyonları için dil ve meslek kursları açtıklarını anlatan Şahin, 6 bin 890 Suriyelinin dil kursundan faydalandığını bildirdi.
Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanarak, terörizmle mücadele edilmesi gerektiğin vurgulayan Şahin, “Amerika’nın burada çok sağlam ve net durması lazım. Çünkü ne yaparsak yapalım insanları mutlu etmemiz çok zor. Herkesin biran önce toprağına, vatanına, ülkesine dönme özlemi devam ediyor. O yüzdende Suriye ve Ortadoğu’ya huzur ve barış istiyoruz” diye konuştu.
‘‘Suriyelilerin dramı ABD’deki üniversitelerde de anlatılmalı’’
Brooklyn şehrinin Belediye Başkanı Eric Adams da insanların Türkiye’de neler olduğunu anlamaları bakımından yapılan sunumun çok önemli olduğunu söyledi.
Çocuklar konusunda hassasiyet gösterilmesi gerektiğine dikkati çeken Adams, insanların Suriye noktasında neler olup bittiğini merak ettiğini vurgulayarak, sunumun ABD’deki üniversitelerde de yapılması gerektiğinin altını çizdi.
Ziyarette, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin de bilgi veren Şahin, Adams’a SETA tarafından hazırlanan The Triumph of Turkish Democracy, The July 15 Coup Attempt and Its Aftermath, “ Türkiye’nin Demokrasi Zaferi, 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü ve Sonrası” kitabı ile Gaziantep yöresine ait bakırdan yapılmış kahve fincan takımı hediye etti.

İHA