Gaziantep’de canlı bomba saldırısı

22 Ağustos 2016

Gaziantep'de canlı bomba saldırısı

Gaziantep’teki sokakta organize edilen düğünde meydana gelen terör saldırısında yaralanan vatandaşlar, ambulanslarla hastanelere sevk edildi. 

Alınan bilgiye göre, merkez Şahinbey ilçesi Akdere Mahallesi’ndeki bir sokakta organize edilen düğüne, kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce terör saldırısı düzenlendi.

Patlama, nedeniyle yerine çok sayıda ambulansla polis ekibi sevk edildi. Olay yerine gelen ekipler, yaralıları kentteki hastanelere kaldırdı.

Polis ekipleri ise, olay yerinde toplanan vatandaşların dağılması için uyarılarda bulundu. 

RTÜK, terör saldırısına ilişkin geçici yayın yasağı getirdi.

VALİLİK: 30 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya yaptığı yazılı açıklama ile kenteki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 30’a yükseldiğini, 94 kişinin de yaralı olduğununu bildirdi.  

Ülkenin ve aziz milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik bu hain saldırı ve saldırıyı düzenleyenleri nefretle lanetle kınadıklarını belirten Yerlikaya, şunları kaydetti:

Şahinbey ilçemiz Beybahçe Mahallesi’nde yapılan bir düğüne, menfur bir bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Bu saldırıda şu an itibariyle 30 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 94 vatandaşımızın da yaralandığı anlaşılmıştır.

Ülkemizin ve aziz milletimizin bölünmez bütünlüğüne yönelik bu hain saldırı ve saldırıyı düzenleyenleri nefretle lanetliyoruz. Yıkıcı ve bölücü mihraklar, bu ve benzeri saldırılarla Türkiye Cumhuriyeti ve aziz milletimiz üzerindeki kirli emellerine asla ulaşamayacaklardır.

Bu hain saldırıyı gerçekleştirenler yüce Türk adaleti önünde hesap vereceklerdir. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

Aziz milletimizin ve Gazi şehrimizin başı sağ olsun.

GAZİANTEP VALİSİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, kent merkezindeki bir düğünde bir terör saldırısı meydana geldiğini, yaralananlar olduğunu bildirdi.

Yerlikaya, yaptığı açıklamada, Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi’ndeki bir düğün salonuna terör saldırısı düzenlendiğini söyledi.

Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildiğini ifade eden Yerlikaya, “Menfur terör saldırısı nedeniyle yaralananlar oldu” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA’DAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi’ndeki bir düğün salonunda gerçekleştirilen saldırı hakkında İçişleri Bakanı Efkan Ala ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Ölü ve yaralıların söz konusu olduğu menfur terör saldırısıyla ilgili gelişmelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yakinen takip edildiği kaydedildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM TALİMAT VERDİ

Başbakan Binali Yıldırım, Gaziantep’te gerçekleşen terör saldırısının ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’dan kapsamlı bilgi aldı.

Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül ve il milletvekillerinin Gaziantep’e gitmesi talimatını verdi.

AK PARTİ GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ MEHMET ERDOĞAN: CANLI BOMBA OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

AK Parti Gaziantep Millekvekili Mehmet Erdoğan, ”Gelen bilgiler yaralılar ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız da var. Tabi bir mahalledeki düğüne saldırı. Büyük ihtimalle bir canlı bomba. Canlı bomba olduğu şeklinde bilgi geldi.

Bir aşama sonra netleşir, ama gelen ilk bilgi bu noktada. Şu anda sayı bilinmiyor. Yaralılar var ama hayatını kaybedenler de var. Şu ana kadar Gaziantep ve ülkemizdeki bomba patlatma katliamlarını DAEŞ yada PKK yapıyor. Yani bunlar hepsi aynı merkezden yönetiliyor.”dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK: SAYI DAHA FAZLA OLABİLİR

Milletimizin başı sağ olsun. Canlı bomba saldırısı görünüyor. Terör örgütleri Türkiye’yi hedef koymuşlar. Ama Allah’ın izniyle bunların üstesinden geleceğiz.

Teröre rağmen içimize kapanmayacağız. Teröre rağmen ben inanıyorum ki şehir yoluna hızla devam edecektir.

Çok detay bilmiyorum. Birazdan İstanbul’dan havaalanından Gaziantep’e gideceğiz. (Reuters 8 ölü rakamını verdi sorusu üzerine) Valimizin verdiği bilgiye göre rakamlar daha kötü olabilir.

Fakat değerlendirme yapmam doğru değil. Vahşi bir saldırı. Düğün yerine böylesi bir saldırı insanlık tarihinde eşi görülmemiştir.

ŞAMİL TAYYAR: PKK HATTINI TAMAMLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Şamil Tayyar olayın henüz hangi örgüt tarafından yapıldığı konusunda bir şey söylemenin mümkün olmadığını vurguladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin DAEŞ’e karşı operasyon yaptığını hatırlatan Tayyar, olayın misilleme mi yoksa daha önceden planlanmış bir şey mi olduğunu zaman gösterecek dedi.

DAEŞ ve PKK’nın çok geçirgen yapılar olduğunu söyleyen Tayyar, ABD Başkan yardımcısı Biden’in Türkiye’ye geleceğini vurguladı ve muhtemeldir ki bir pazarlık masası kurulacak ifadelerini kullandı. 

Tayyar konuşmasına şöyle devam ettii, ”Pazarlık yaparken elinin güçlü olması için Türkiye’den bu konuda destek isteyecekler. Oluşturmaya çalıştıkları Suriye’deki PKK hattına 40 km kaldı bunu tamamlamaya çalışıyorlar. Bu yapıyı kurduktan sonra bu yapıyı sevimli kılacak argümanlarla sahaya çıkacaklar.” dedi.

KIZILAY GENEL BAŞKANI KINIK: HASTANEYE GİDİN ÇAĞRISI GEREKSİZ

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Kınık açıklamasında, “Gaziantep’te düğüne bombalı saldırı sonrası çok sayıda yaralı var. Bölge Kan Merkezimizden hastanelere ihtiyaç olabilecek kanları sevk ediyoruz.

Gaziantep’te stoklarımızda 2 bin üniteyi aşkın kan mevcudumuz bulunmakta, hastanelere gidin çağrısı gereksiz, tüm kanı biz tedarik ediyoruz. Kan bağışlarınızı yarın yurt genelinde 250 noktamıza başvurarak gerçekleştirebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
, , , ,