Gaziantep Yeni Meydanına Kavuşuyor

23 Nisan 2016

Gaziantep Yeni Meydanına Kavuşuyor

Güneydoğunun en çok göç alan kenti Gaziantep’te vatandaşların dinleneceği park ve yeşil alanlarını artırma çalışmaları sürdüren Büyükşehir Belediyesi, AVM’nin yerine inşa ettiği ve “Çınarlı” adı verdiği meydanı yaklaşık bir ay içerisinde halkın hizmetine sunacak. Çınarlı Parkının devamı olarak yapılan Çınarlı Meydanı içerisinde kitap okumaya teşvik etmek için kitap kafe yapılacak. Kitap kafenin dış cephesi kitap görünümlü olacak. Bu kitap görüntülerinde Türkiye ve dünyanın klasik romanlarının isimleri yazılacak. Aynı zamanda parkın içerisinde kitap okuyan çocuk heykelleri olacak. Bu park projesi ile insanları kitap okumaya teşvik edilmesi hedefleniyor. Öte yandan ortasına havuz yapılarak su gösterilerinin gerçekleşeceği meydanda, ayrıca, ışık oyunları ve müzikle beraber ses gösterileri yapılacak.

ÇİFT KATLI LİF SİSTEMLİ OTOPARK YAPILIYOR

Bu arada meydanın altı kısmına Gaziantep’te ilk kez uygulanan çift katlı lif sistemli otopark yapılıyor. Araç kapasitesinin artırılması amacıyla yapılan modern otopark içerisine çift katlı lifler yerleştirildi.

Böylece tek katlı olarak inşa edilen otopark, çift katlı lif sistemiyle, bir tane araç duracak yere iki tane araç koyulacak. Gaziantep’te ilk kez uygulanan sistemle, otopark kapasitesi iki katına çıkacak.

ÇEVREDEKİ BİNA VE DÜKKANLAR YENİDEN DÜZENLENİYOR

Öte yandan çevredeki bina, dükkan ve evler meydana uygun bir şekilde yeniden düzenleniyor.
Antep’in eski tarihi semtlerine uygun bir şekilde dış cepheleri yapılan bina, dükkan ve evlere taş görünümlü sıva yapılıyor.
Balkon korkuluklarının perforje olarak yapılacağı dış cephe çalışmasında, ayrıca, mevcut taş binalar da bakım onarım yapılarak korunuyor.
“Çınarlı” adı verilecek meydanın, mayıs ayı içerisinde halkın hizmetine sunulması planlanıyor.

Anahtar Kelimeler:
, , ,