Gaziantepli Dönerci, Susamlı Tavuk Olarak Da Bilinen Simit Fiyatına Döner Dürüm Satıyor

16 Nisan 2016

Gaziantep Şehitkamil ilçesinde 7 yıldır döner dükkanı işleten İbrahim Yalınız, tavuk dönerin yeterli ilgi görmemesi üzerine yaklaşık 1 yıl önce döner ücretini 1 TL’ye düşürdü. Düşen ücret ile birlikte yoğun ilgi gören döner dükkanı, kırsal mahallede olmasına rağmen satışı artırdı. Öğrencilerin daha fazla ilgi gösterdiği döner dükkanı, ailelerin de sık uğradığı yer haline dönüştü. Zaman zaman döner dükkanı önünde kuyruklar oluşurken, 1 TL’den satılan döner ustasını da müşterisini de memnun etti.

İnsanların ekonomik durumlarını düşünerek döner fiyatını indirdiklerini anlatan İbrahim Yalınız, “Genelde halkın çoğu asgari ücretle çalışıyor, asgari ücretin de bin 300 TL olmasıyla, 1 liraya döner dürümü vermek düşük değil aslında. Yüksek fiyata dürüm satanları baz alarak bizlere 1 TL’e döner dürümü satılır mı? Sorusunu sormanızda gayet doğal tabi fakat biz kendi emeğimizden tasarruf ederek insanlarımıza, milletimize, öğrencilerimizi, ailelerimize hizmet anlayışıyla satıyoruz. Tabi memnun olan var olmayan var. Genelde esnaf kesimimiz memnun olmayabilir ama biz halka ve vatandaşımıza hizmet etmek için 1 TL’e döner dürümü satıyoruz. Biz simit parasına şuanda döner satıyoruz. Hem tavuk etinin faydalı olması hem de ekonomik anlamda dürümün uygun fiyata olması vatandaşın ilgisini çekiyor” dedi.

İki simidi 3 TL’ye satan yerler olduğunu da hatırlatan döner ustası Yalınız, 2 simit parasına 3 adet döner verdiklerini kaydetti. Simidin genelde ayakta yenildiğini vurgulayan döner ustası, tavuk döneri ise alanın iş yerinde temiz ve nezih bir ortamda yiyebildiğini ifade etti.
Susamlı tavuk olarak da bilinen simit son dönemlerde yapılan zamlarla birlikte kentte en ucuz 1 TL’den satılmaya başlanmıştı. Simit ücretlerinin 1-1.5 TL arasında olduğu kentte döner ise 2.5 ile 6 TL arasında satışa sunuluyor.