Gaziantepli Küçük Kız Kardeşler Kutsal Topraklardan Döndü

16 Nisan 2016

Mukaddes toprakları ziyaret etmek için anne Rabia Kaya, babaanne Fatma Kaya ve anneanne Emine Acet’in umre hazırlığı nedeniyle meraklanarak, Mekke’ye gidip kutsal toprakları görmek isteyen Arabanlı iki küçük kız kardeş 3 yaşındaki Nehir ile 6 yaşındaki Fatma, güçlükle babalarını ikna ederek, Gaziantep Havalimanı’ndan dualarla uğurlanmıştı. Kutsal topraklardaki ibadetlerini tamamlayarak Araban ilçesindeki evlerine dönen kız kardeşler, ilçe halkının ilgi odağı oldu. Evlerinde ziyaretçi akınına uğrayan küçük kızlar, ziyaretçilerine zemzem suyu ve hurma ikram etti. Kutsal topraklarda Kabe-i Muazzama’yı tavaf ederken okudukları, “Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyk la şerike leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’nni’mete, leke ve’l-mülk, la şerike leke” duasını da sık sık okuyan kardeşler, ziyaretçileri duygulandırıyor.

Şimdiden kutsal toprakları özlediklerini ifade eden kız kardeşler, kutsal topraklardan ayrılmakta çok zorlandıklarını ifade etti. Kaya kardeşler, ilk fırsatta yine kutsal topraklara gitmek istediklerini kaydetti. Babaanne Fatma Kaya, rahat bir yolculuk olduğunu ifade etti. Torunlarının kutsal topraklardan ayrılmak istemediğini anlatan Fatma Kaya, “İki küçük kız torunlarım Nehir ile Fatma’nın Umre süresi boyunca bize hiç huzursuzlukları ve eziyetleri olmadı. Hatta daha mutlu ve hoşgörülü olan torunlarım kutsal topraklardan döneceğimizi son üç gün kalınca bizim hazırlıklarımız ve konuşmalarımızdan anladıklarında nine ‘dönmeyelim, hep burada kalalım’ diyerek, sürekli bana ısrar ettiler. Onları o topraklardan zor kopardık”dedi. Nehir ile Fatma kardeşlerin babası Arabanlı Genç İşadamı Mehmet Kaya, bir süredir ayrı kaldığı kızlarını çok özlediğini ifade etti.

Sağ salim geri döndükleri için mutlu olduğunu belirten Kaya, “Eşim, annem ve kayın validemin Umre hazırlıkları sırasında çocuklarımın da kutsal topraklara gitmek istediklerini bana söyledikleri ilk günlerde yaşlarının küçük olması sebebiyle göndermek istemedim. Ancak uzun süreli ısrarlarının üzerine dayanamadım ve gönderdim. Umre süresi boyunca uzak kaldığım kızlarımı çok özledim ama kutsal topraklardan döndüklerinde Gaziantep Havalimanında karşılaştığımda o güzel tablodan mutluluk duydum ve huzur buldum. Tüm babaların da benim gibi küçük çocuklarını kutsal topraklara göndermelerini ve dönüşlerindeki, o mutluluğu benim gibi yaşamalarını ve huzur bulmalarını tavsiye ediyorum” dedi.