Gaziantepte Uçurtmasını Kurtarmak İsteyen Çocuk Elektrik Akımına Kapıldı

02 Haziran 2016

Gaziantepte Uçurtmasını Kurtarmak İsteyen Çocuk Elektrik Akımına Kapıldı

Edinilen bilgiye göre, Gaziantep’in Yesemek Mahallesi’nde yaşayan 13 yaşındaki Mustafa Öztürk, okul çıkışında evlerine 200 metre kala bir arazide bekleyerek, kardeşinden evdeki uçurtmayı istedi. Ortaklı İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Öztürk, kardeşinin evden gizlice getirdiği uçurtmayı açarak, uçurmaya başladı. Mustafa Öztürk’ün uçurtması, evlerinin yakınında bulunan elektrik tellerine takıldı. Uçurtmayı kurtarmak amacıyla yüksel gerilim hattına tırmanan Öztürk, elektrik akımına kapılarak yere düştü. Olay yerine çağrılan 112 ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan Öztürk, İslahiye Devlet Hastanesine kaldırıldı. Gaziantep’te özel bir hastaneye sevk edilen Öztürk, bitkisel hayata girerek, makineye bağlı yaşamaya başladı. Hayat fonksiyonlarında olumlu gelişme olmaması nedeniyle Öztürk’ün doktorları, makinenin fişinin çekilmesi kararını aldı. Doktorların organ naklini önerdiği Öztürk’ün ailesi, organ bağışını onayladı.

3 AYRI ÇOCUĞA UMUT OLDU

Ailenin onayı üzerine Öztürk’ün gözü, böbrek ve karaciğeri, özel bir hastanede gerçekleştirilen başarılı operasyonla alındı. Öztürk’ün organları isimleri açıklanmayan ve yaşam mücadelesi veren 3 ayrı çocuk için umut oldu. Yapılan başarılı ameliyatın ardından Öztürk’ün cesedi, Yesemek Mahalle Mezarlığına defnedildi.
Oğlunu kaybetmenin acısını yaşayan gözü yaşlı anne Fatma Öztürk, olay gününü anlattı. Her gün okuldan geldiğinde kendisine seslendiğini belirten acılı anne, olay günü ise oğlunun seslenmemesi üzerine meraklandığını kaydetti. Fatma Öztürk, “Kazanın olduğu gün oğlumu hiç görmedim. Her gün okuldan geldiğinde ‘anne okuldan geldim’ derdi. O gün hiç görmedim, meraklandım. Dedesi, ‘bunlara bir bakayım, uçurtmayı götürdüler, başlarına bir iş mi geldi’ diyerek evden çıktı. Dedesinin gidip gelmesi bir oldu, baktım çocuğum dedesinin kucağında kanlar içinde” diye konuştu.

OĞLUNUN ORGANLARINI TAŞIYAN ÇOCUKLARI TANIMAK İSTİYOR

Olay nedeniyle büyük acı çektiğini vurgulayan anne Fatma Öztürk, kendisinin çektiği acıları başka anaların çekmemesi için evladının organlarını bağışladıklarını kaydetti. Oğlunun organları taşıyan çocukları görmek ve tanımak istediğini söyleyen Fatma Öztürk, “Evladımın organlarını bağışladım. Bağışlarken ben üzüldüm, başka anneler üzülmesin diye düşündüm. Başka anneler üzülmesin, gülsünler. Oğlumun organları onlara helal olsun. İnşallah oğluma dua ederler de cennet kapıları açılır. Bağış yapılan aileleri bilmiyorum. Ancak tanımak ve görmek istiyorum. Benim çocuğumun organları ile hayat bulan canları tanımak isterim” dedi.

Mustafa Öztürk’ün dedesi Hanifi Öztürk ve Niyazi Koçtürk de olay sonrasında yaşadıkları acıyı torunun organlarının bağışlayarak bir nebze dindirdiklerini kaydetti.

Mustafa Öztürk’ün babaannesi Elif Öztürk ise torunun uçurtma tutkunu olduğunu ifade etti. Her fırsatta torunun uçurtma uçurmak istediğini anlatan acılı babaanne, başına bir şey gelmesinden korktuğu için uçurtmayı defalarca kez parçaladığını söyledi. Torunun her seferinde uçurtmayı yeniden tamir ettiğini anlatan Elif Öztürk, “Ben yaptığı uçurtmayı aldım parçaladım attım .Ancak daha sonra tekrar yapıp başka yere saklamış. Evden uçurtma ile çıkmadı. Küçük kardeşine uçurtmayı sakladığı yeri söyleyerek uçurtmayı getirmesini söylemiş. Benim vermeyeceğimi bilmesine rağmen gizlice alarak evden çıkan kardeşi, uçurtmayı abisine vermiş. Bir süre sonra da torunumun, akıma kapıldığı haberi geldi. Sabah okula giderken yanaklarımdan öpüp gitti. Bir daha da torunumu göremedim” diye konuştu.
Öztürk’ün annesi ve diğer yakınları, doyamadıkları evlatlarının sık sık mezarında ziyaret ederek, dua ediyor.

SIRASINA MEZARINDAN ALINAN TOPRAK BIRAKILDI

Olayı haber alan Öztürk’ün okuduğu Ortaklı İlköğretim Okulu 6-A sınıfı öğrencileri de büyük üzüntü yaşadı. Mustafa Öztürk’ün oturduğu sırayı boş bırakan arkadaşları, sıranın üzerini yaptıkları kalp resimleri ile süsledi. Resimlerin üzerine Öztürk’ün mezarından aldıkları toprağı bırakan arkadaşları sınıftaki kara tahtayı ise “Yastayız. Seni Unutmayacağız. Sen kalbimizde yaşıyorsun” yazdı. Öztürk’ün arkadaşları haberi alınca büyük üzüntü yaşadıklarını belirterek, “Mustafa kalbi çok temiz arkadaşımızdı. Resim yapmayı çok sevendi. sürekli uçurtmadan bahsederdi. Maalesef uçurtma, ölüm sebebi oldu. Allah rahmet eylesin. Biz Mustafa’yı unutmayacağız” diye konuştu.
Öte yandan Mustafa Özürk’ün mezarının elektrik akımına kapıldığı elektrik direğinin yaklaşık 5 metre yakınında bulunması dikkat çekti.