Karataş Köprülü Kavşakta Geçişler Başladı

10 Mart 2016

Karataş Köprülü Kavşakta Geçişler Başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehri dört bir uçtan birbirine bağlayan ve kentin trafik yoğunluğunu büyük oradan azaltacak olan Karataş Köprülü Kavşak çalışmalarında sona yaklaştı. Köprünün üst tarafı trafiğe açılırken, alt tarafı da önümüzdeki günlerde trafiğe açılacak. Gaziantep’teki trafik sorununu en aza indirmek için durmaksızın çalışmalarını sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda yapımına başladığı Karataş Köprülü Kavşak çalışmalarında sona geldi. Önceki gün trafiğe açılan köprü, bu yolu kullanan sürücüler tarafından sevinçle karşılandı. Trafik sorununun çözümünde büyük katkı sağlayacak olan kavşağın bir ucu Karataş mevkisiyle şehir merkezini, diğer ucu ise Yeşil Vadi tarafındaki 12 şeritli yol ile Burç Kavşağını birleştiriyor. Üst kısmının trafiğe açıldığı köprünün Karataş Bölgesinin trafik akışını rahatlatması bekleniyor. Yapımında 836 adet halat kullanılan köprüde ayrıca, 146 bin metreküp hafriyat yapılan köprüde, 40 metre genişliğinde 3 parçalı, 81 metre açıklığında olan, tüm açıklık boyunca tek çekimde gerilerek yapılırken, köprünün üzerinde hem hafif raylı sistem hem de karayolu geçişi bulunuyor.

ART GERME SİSTEMİ KULLANILDI

Kent merkezindeki trafik yükünü büyük ölçüde azaltacak olan ve önümüzdeki günlerde tamamlanması planlanan kavşağın yapım işinde diğer köprülerden farklı olarak art germe (yaylı halat sistemi) halatları kullanıldı. Karataş Köprülü Kavşak çalışmasında 2 bin 800 ton demir kullanıldı. 15 bin 250 metre küp beton kullanılan kavşağa 10 bin metre de kazık imalatı yapıldı.

Kavşakta, altyapı anlamında 580 metre içme suyu, bin 50 metre yağmur suyu ve kanal deplase edilerek altyapı imalatları da tamamlandı.