Merkel’in Ziyaret Ettiği Gaziantep’ten Almanya’ya Soykırım Tepkisi

03 Haziran 2016

Merkel'in Ziyaret Ettiği Gaziantep'ten Almanya'ya Soykırım Tepkisi

AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Şamil Tayyar, Canan Candemir Çelik, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Almanya Federal Meclisinin 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen tasarının onaylamasına tepki gösterdi.
Milletvekili Ahmet Uzer yaptığı yorumda, “Almanya’nın soykırımı tanıma kararı bizim için yok hükmündedir. ‘Dinimize küfür eden Müslüman olsa’ zorumuza gitmez. Bir Türk atasözü derki; Dam yanarsa duvarda beraber yanar. Almanya federal Meclisi’nin soykırım kararı son derece yanlış ve hatalıdır. Soykırım meselesi siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir durumdur. Almanya Fed.Meclisi tarihi hadiseleri çarpıtıp siyasallaştırarak dış politik bir koz haline getirerek büyük hata ve ikiyüzlülük yapmıştır” ifadelerini kullandı.
AK Parti Gaziantep milletvekillerinden Şamil Tayyar ise “Tarihin yüz karası Hitlerin torunları Türkiye’yi soykırımla suçluyor. Bizim için yok hükmündedir, şiddetle kınıyoruz” yorumunu yaptı.
Gaziantep milletvekillerinden Canan Candemir Çelik ise tweetinde “1915 olayları hakkında tarihi hiç bir gerçekliği olmayan bu tasarıyı şiddetle kınıyor ve yok hükmünde sayıyoruz” ifadelerine yer verdi.
MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, “Alman parlamentosunun sözde soykırım iddiasını kabul etmesi Türk milletinin Anadolu’daki hukukuna saldırıdır. Almanya’nın sözde soykırım iddiasını gündeme taşıması Hitler’in Himmler’le insan hakları derneği kurmasına benziyor” paylaşımında bulundu.
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Alman parlamentosunun hakikatleri hiçe sayan bu kararının ne hukuk ne de tarih önünde bir hükmü yoktur” ifadelerine yer verdi.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , , , ,