‘Sudan Bahanelerle’ Görevinden İstifa Ettirildi

15 Ağustos 2016

'Sudan Bahanelerle' Görevinden İstifa Ettirildi

İstanbul da polis memuruyken, FETÖ üyesi olduğunu iddia ettiği komiserine musluk suyu veren Mehmet Babacan, polislikten istifa etti. Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Uluslararası İlişkiler Bölümünü de dereceyle bitiren Mehmet Babacan, Yüksek Lisans eğitimini ise Kamu Yönetimi Bölümünden aldı.
Teşkilattan ayrılmasının çok basit bir sebep olduğunu vurgulayan Babacan, “Üniversite eğitimimi dereceyle bitirdikten sonra, Polis Meslek Eğitim Merkezinden de 6 aylık eğitim sonrasında İstanbul’da göreve başladım. Daha sonra 2 yıl yüksek lisans yaptım ve kurumum hakkında da bir tez yazarak, Emniyet Genel Müdürlüğüne sundum. Çok beğenildi, bu şekilde başarılı çalışmaları olan bir polis memuru olarak, daha sonra çok basit bir musluk suyu olayı için şuan işsiz olmam beni çok yıpratıyor” diyerek yaşadıklarını anlattı.
Yaşadığı trajikomik olayın gerçekleştiğine ve şu anki sonucuna halen inanamadığını belirten eski polis memuru Mehmet Babacan, “Bir komiserimin benden bir bardak su istemesi ve benim de görev esnasında ona verdiğim suyun damacana suyu değil de, musluk suyu olduğunu iddia etmesi sonrasında, görev arkadaşlarımın arasında benimle dalga geçip, hakaret etmesi sonrasında onurum kırıldı. O komiserimin yaklaşık yüz kişilik bir toplantı salonunda, herkesin gözü önünde bana etmediği hakaret kalmadı. Beni sürdüreceğini ve hatta anamdan doğduğuma pişman edeceğini söyledi. Ben de bu konuyla ilgili üstlerime şikayette bulundum. Ancak bir sonuç alamadım. Kendimi bir boşlukta hissettim ve 2012 Eylül ayında polislik mesleğimden istifa ettim” şeklinde konuştu.

“Komiserin yanına dışarıdan hoca isimli şahıslar gelirdi”
Başarılı eğitim hayatına rağmen meslek hayatında hayal kırıklığına uğrayan Babacan, istifasının ardından ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kendisine 8 bin 500 TL para tazminatı gönderildiğini, son olarak da nişanlısından olduğunu ifade etti. Hayatını karartan komiser Ç.K’nın FETÖ’cü olduğunu ileri süren Babacan, dışarıdan hoca isimli kişilerin komiserin odasından çıkmadığını belirterek “Dışarıdan emniyete sivil bir adam gelirdi komiserin odasında kalırdı. Herkes ona hoca diye hitap ederdi. Bu kişinin emniyetle hiçbir ilişkisi yoktu. Polisler arasında bir guruplaşma vardı. Öyle tahmin ediyorum ki, bazı guruplar cemaat üyesiydi bunlar ayrıcalıklıydı. Bizim gibi kendi çabalarıyla bir yere gelenlerin ise, pek bir değeri yoktu. Bir bardak su yüzünden beni harcadı ve şu anda kendisinde bazı olaylardan dolayı hakkında disiplin araştırmaları ve disiplin soruşturmaları açıldığını duydum. O zaman benimle birlikte çalışan arkadaşlarımız bu şekilde bilgi verdiler. Şuan aldığım bilgi doğrultusuyla kendisi hakkında soruşturma açıldı. Yasa dışı FETÖ/PYD örgütünün mensubu olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Evlenemedim onlar yüzünden”
Bir bardak su yüzünden hayatının karardığını vurgulayan Babacan, “Bir bardak su isteyen, musluk suyu diyerek arkadaşlarımın önünde beni rencide eden komiserim beni tehdit etti. Ben seni süründüreceğim, attıracağım ne yapıp edim seni sürdüreceğim gibisinden tüm polis memurların önünde beni rencide etti. Bu tehditleri yaparak, beni meslekten ayrılmak zorunda bıraktı. Ben yaklaşık 3 senedir maddi ve manevi olarak zor şartlar altında yaşıyorum. Mesleğime geri dönmek istedim, fakat bir türlü kabul edilmedim. Geçici işlerde çalışıyorum. Evlenecektim, evlilik arifesindeydim evlenemedim. Ben FETÖ örgütü mensubu emniyet görevlileri tarafından bir bardak su yüzünden attırılan başarılı bir polis memuruydum. Bu ülkenin böyle başarılı insanlara ihtiyacı var. Böyle eğitim seviyesi yüksek, bilgi seviyesi yüksek polis memurlarına ihtiyacı var. Benim istediğim başarıyla sürdürdüğüm hem akademik, hem fonksiyonel olarak çok güzel bir şekilde devam ettirdiğim memuriyetime geri dönemimin kabul edilmesidir” diye konuştu.