3 Dönemlikler Döndü Tuğrul Türkeş Geldi

09 Ekim 2015

3 Dönemlikler Döndü Tuğrul Türkeş Geldi

1 Kasım genel seçimlerinde yeniden tek başına iktidar olmak isteyen AK Parti, kritik adımı milletvekili aday listesinde attı. 1 Kasım seçimleri için “A Takımı”nı sahaya sürerken, aday listesinde kapsamlı değişikliğe gitti.Üç dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran’da aday olamayan partinin abileri liste başlarına yerleşirken, Doğu ve Güneydoğu illerinde köklü değişiklikler yapıldı. Seçim hükümetinde MHP kontenjanından Başbakan Yardımcısı atandığı için MHP’den ihraç edilen Tuğrul Türkeş, AK Parti’nin listelerinde yer buldu.

* HATALAR DÜZELTİLDİ:
7 Haziran listelerinde önemli hatalar yapıldığını, bunun partinin oy ve milletvekili kaybetmesinde önemli etkenlerden biri olduğunu düşünen AK Parti, 1 Kasım’da bunu telafi etti. Listeler hazırlanmadan önce hangi illerde ne hata yapıldığı belirlendi ve buna göre çözüm üretildi. Her bir oyun büyük önem taşıdığı düşünülerek isimler tespit edildi ve en güçlü kadro sahaya indi. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya’dan aday oldu.

* ABİLER GERİ DÖNDÜ
: Üç dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran’da aday olamayan 70 isimden 24’ü tekrar listelerde yer buldu, bazıları ise liste başına yerleştirildi. Partinin ikinci adamı, eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Karabük, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek Ankara, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Ankara, eski bakanlar Ömer Çelik Adana, Mevlüt Çavuşoğlu Antalya, Recep Akdağ Erzurum, Nurettin Canikli Giresun, Hayati Yazıcı İstanbul ikinci bölge, Mehdi Eker İstanbul üçüncü bölge, Faruk Çelik Şanlıurfa, Bekir Bozdağ Yozgat birinci sıradan aday gösterildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Burhan Kuzu ve eski Enerji Bakanı Taner Yıldız da listede yer buldu.

* YILDIRIM İZMİR’DEN:
Eski bakan Binali Yıldırım daha önce belediye başkan adayı olduğu İzmir’den aday. Listenin en büyük sürprizlerinden biri ise Beşir Atalay oldu. Bugüne kadar Ankara ya da Kırıkkale listelerinden aday olan Atalay Van’da liste başı oldu. Çözüm süreçlerinde görev alan Atalay’ın bölgedeki listeleri güçlendirmek için buraya kaydırıldığı bildirildi.

* BÖLGEYE YENİ DİZAYN:
Doğu ve Güneydoğu’da köklü değişikliğe gidildi. 11 adayın 9’unun değiştirildiği Diyarbakır’da birinci sıraya Galip Ensarioğlu yerleştirildi. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, eski seçim çevresi Bingöl’e kaydırıldı. eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ Erzurum’da liste başı yapılırken, Efkan Ala’nın bu il yerine Bursa’dan aday gösterilmesi dikkat çekti.

* İSTANBUL YENİLENDİ:
Büyük önem taşıyan İstanbul’da liste başları tamamen değişti. Ayrıca Kürt kökenli vatandaşları temsil edecek isimler listeye eklendi. Eski Gıda ve Tarım Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır’dan İstanbul’a kaydırıldı. 7 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine İstanbul birinci bölge birinci sıraya yerleştirilen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce liste dışı kaldı. Yerine eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman konuldu. Üçüncü bölgede Mustafa Şentop yerine Eker liste başı oldu. Son kongrede MKYK’ya seçilen İstanbul Milletvekili Berat Albayrak yine listede yer aldı.

* DANIŞMANLAR YERİNİ KORUDU:
7 Haziran seçimlerinde Meclis’e giren Başbakan Davutoğlu’nun eski danışmanları Ertan Aydın Ankara, Ali Sarıkaya İstanbul, Taha Özhan Malatya’dan aday gösterildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı Mücahit Aslan ile Aydın Ünal da yine Ankara’dan aday gösterildi.

* ARINÇ VEDA ETTİ:
Bu seçimde partide uzun yıllar görev yapan bazı isimler ise siyasete veda etti. Bu isimler arasında Bülent Arınç, Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Hüseyin Çelik yer aldı.

AK PARTİ ADAYLARINDAN 481’İ ERKEK, 69’U KADIN
AK Parti’nin aday listelerini Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ YSK’ya sundu. Listeleri 16.38 itibariyle YSK Başkanlığı’na tevdi ettiklerini söyleyen Bozdağ, “550 adayımızın 481’i erkek 69’u kadın. 7 Haziran’da aday gösterilen arkadaşlarımızdan 312’si yeniden aday gösterildi” dedi. 7 Haziran’da seçilen milletvekillerinin 53’ü listede yer bulamadı. Listelerde en fazla değişiklik İstanbul’da yaşandı. Halen görevde olan 12 milletvekili liste dışı kaldı.

Sabah

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,