“Ana Muhalefet, Gerektiği Gibi Muhalefet Yapamıyor” – Malatya Haber Ajansı

16 Temmuz 2021

Beraberinde partilerle birlikte Malatya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, burada gündemdeki konulara ilişkin bir açıklama yaptı. Siyasi partiler yasası ve secim kanununun değişmesini istediklerini söyleyen Destici, “Seçim kanunu ve siyasi partiler kanununu demokratikleştirmezseniz bu ülkeyi demokratikleştiremezsiniz. Biz muhalefetin de, iktidarın da iyi yaptıklarını destekliyor, yanlışlarını söylüyoruz. CHP seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesine ilişkin teklif verdi. Destekledik. Doğru adımı kim atarsa atsın, bakmayız, CHP’nin mi, MHP’den mi, AK Parti’den mi geldi bakmayız ve destekleriz, yanında dururuz. Eğitim sistemiyle ilgili düzenlemeyi iktidar yaptı, o zaman da iktidarı destekledik” ifadelerini kullandı.


Muhalefeti de eleştiren Destici, “İktidarın bu kadar yanlışları var, hatalarına rağmen, esas gündemler tartışılmıyor, suni gündemlerle Türkiye meşgul ediliyor. Gezi Parkı olayları sırasında petrol kanunu Meclis’ten geçti. Bu önemli bir kanun idi. Bu yasa çıktı ve ana muhalefetten hiç eleştiri duydunuz mu? TPO devre dışı bırakıldı, ana muhalefet ses çıkarmadı. Ancak eleştirilerde siyasi terbiyeye sığmayan cümlelere de karşıyız. Bu halkı kamplaştırıyor. Bu dilleri de doğru bulmuyoruz” dedi.
Yazıcıoğlu’nun helikopter kazası davasına da temas eden Destici, “Merhum Yazıcıoğlu’nun öldürüldüğüne ilişkin şüpheler var. Bu konu açıklığa kavuşturulmadan kamu vicdanını rahatlatamazsınız” dedi.

 

Ziyarette konuşan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman da, BBP’nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun da Malatya ziyaretlerinde cemiyete uğramadan gitmediğini belirtti.
Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyesi Ali Er ise, helikopter kazası olayıyla ilgili iktidar ve muhalefetin üzerinde fazla durmadığını belirterek, diğer başka olaylar gibi üzerinin kapatılmasına imkan verilmemesi gerektiğini söyledi.