28 Şubat davasında tahliye – Malatya Haber Ajansı

27 Eylül 2013

Tarihi davanın 4’üncü gününde sanıkların tahliye talepleri değerlendirildi. Mahkeme tahliye taleplerine cevabını akşam saatlerinde verdi.

Davanın tek sivil sanığı YÖK Eski Başkanı Kemal Gürüz ve dönemin MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç’ın da aralarında bulunduğu 9 sanık için tahliye kararı çıktı.

Tahliye edilen diğer sanıkların isimleri ise şöyle:

Hikmet Köksal – Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı

Ahmet Çörekçi – Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı

Çetin Saner – Dönemin Genelkurmay İstihbarat Başkanı

Abdullah Kılıçarslan – Emekli Tuğgeneral

Hakkı Kılınç – Emekli Korgeneral

İzzettin İyigün – Emekli Korgeneral

Kamuran Orhon – Emekli Korgeneral


Sanık avukatları, tahliye taleplerine dayanak olarak TSK İç Hizmet Kanunu’nun 13’üncü maddesini gösterdi. Söz konusu maddede emirlere mutlak itaatin zorunlu olduğu belirtiliyor.

Avukatlar, 28 Şubat’ın hiyerarşik düzen içinde gerçekleştirildiğini ve emir alanların, emirleri uygulamaktan başka seçeneğinin olmadığını iddia etti.

Davanın 2 numaralı sanığı Çevik Bir adına savunma yapan Avukat Vefa Toklu, 28 Şubat sürecinde yapılan çalışmaların o dönemde iç tehdit olarak kabul edilen irticai faaliyetlere yönelik olduğunu ve çalışmaların hedefinde Refah-yol hükümetinin olmadığını savundu.

Savunmasını kendisi yapan Çetin Doğan ise davanın Ergenekon ve Balyoz gibi siyasi bir dava olduğunu iddia etti. Yine Çetin Doğan’dan ilginç bir iddia da davaya katılanların ezberini bozdu.

Dönemin başbakanı Necmettin Erbakan’ın da irtica ile mücadele için kurulmuş yasal bir oluşum olan BÇG’nin faaliyetlerine katıldığını iddia eden Doğan, Erbakan’ın “irtica bir hastalıktır” dediğini öne sürdü.

Necmettin Erbakan hakkında ilginç iddialar bununla bitmedi.

Dönemin MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç da 28 Şubat döneminde hükümeti bırakmak zorunda kalan Erbakan’ın askerle arasının çok iyi olduğunu iddia etti.

Başbakan Erbakan’ı amiri olarak niteleyen Kılıç, “rahmetli olmasaydı lehime tanıklık ederdi” diye konuştu.