PTT Binasında Organ Bağış Standı Kuruldu. – Malatya Haber Ajansı

09 Eylül 2013

Sağlık Bakanlığı ile PTT Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereğince her ayın ilk Cuma günlerinde PTT binasında Organ Bağış Standı kurulacak olması münasebetiyle Malatya PTT binasında da stant açıldı.

 

Standın açılışında konuşan Sağlık İl Müdürü Nail Umay, “Organ bağışı, kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır.

 

Tedavisi sadece organ nakli ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Ülkemizde yapılan toplam organ ve doku nakil sayıları her geçen yıl artmakla birlikte henüz istenen seviyeye ulaşamamıştır. İlimizde İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 2002 yılından bugüne kadar gerçekleştirilen bin 108 karaciğer nakli ve 98 böbrek nakli ile hastaların yeniden hayata tutunmalarını sağlanmıştır” dedi.

PTT Başmüdür Vekili Ergün Cömert ise kurum olarak organ bağış standına ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını ve her ayın ilk Cuma günlerinde bir yıl süreyle bu standın açılacağını ifade etti.

 

Standın açılmasına Kayısı Diyarı Toplum Dayanışma Derneği yönetiminin de destek vereceği kaydedildi.

 

PTT’ye gelen vatandaşlardan ilgi duyanlar, organ bağışında bulunarak kartlarını aldılar.