Suriyeli mülteciler için acil 4.4 milyar dolar istedi – Malatya Haber Ajansı

10 Eylül 2013

Suriye’de yerinden edilen insan sayısının 4 milyon 250 bine ulaştığı ve bunların yarısının mülteci olduğunu hatırlatan Genel Sekreter, iç savaş nedeniyle de 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

Bugüne kadar Suriye’ye insani yardım yapan ülkelere şükranlarını bildiren Ban, “Suriye halkına cömertçe sağlanan tüm insani yardım için minnettarım. Ancak yine acilen insani yardım operasyonları için ek finansmana ihtiyacımız var. Yerlerinden edilen ve mülteci olan Suriyelilere insani yardımları ulaştırabilmemiz için 4.4 milyar dolar istiyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’YE YARDIMCI OLUN

Suriye’de yaşanılan insani kriz nedeniyle sayıları iki milyonu aşan mültecilerin daha ziyade Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Irak’a sığındıklarını belirten Ban, mültecilere kuçak açan bu ülkelere yardımcı olunmasını istedi.

Suriye halkının yaşadığı korkunç, umutsuzluk durumunun kendisine savaşın bitirilmesi yolunda daha fazla görev verdiğini aktaran Genel Sekreter, “Bu nedenle en kısa sürede Suriye için Cenevre konferans çabalarımı yenilemekte kararlıyım.” dedi.

Cenevre-2 konferansını hayata geçirebilmek için BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi’yi G-20 zirvesinin yapıldığı St. Petersburg’a çağırdığını hatırlatan Ban, “Her geçen gün Suriye’de daha fazla sivilin öldüğünü unutmayalım. Taraflara daha fazla silah yardımı sorunu çözmez. Orada (Suriye) askeri çözüm de çare değil.” diye konuştu.

PAPA’NIN MEKTUBU ‘MEMNUNİYET VERİCİ’

Papa Francis’in Suriye ile ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği mektubu Ban’ın nasıl değerlendirdiğine BM Genel Sekreteri sözcülüğünün cevabı, ”memnuniyet verici” oldu. Sözcülük tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ban’ın, Papa’nın mektubunda Suriye’de krizin çözümü adına diyaloga, görüşmeye ve duaya çağrısının yerinde ve yardımcı olduğuna inandığı ifade edildi.