Malatya’ya 40 Yıl Hizmet Edecek – Malatya Haber Ajansı

13 Eylül 2013

Yapılan çalışmalar ve proje hakkında detaylı bilgiler alan Başkan Çakır, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.


Katı atık depolama ve bertaraf sahasının yapımında son aşamaya gelindiğini ifade eden Çakır, “Malatya’mızın daha önceki katık atık sahası, vahşi depolama sistemiyle, özellikle şehir merkezine yakın olmasından dolayı hem çevre kirliliğine hem de etrafa yaymış olduğu metan gazıyla koku kirliliğine neden oluyordu.

Buda Üniversitemiz, Çamurlu ve Orduzu Bölgesini ciddi bir şekilde tehdit ediyordu. 528 dönümlük bir alan üzerinde katı atık depolama ve bertaraf sahamızı, önümüzdeki 40 yıl Malatya’mıza hizmet edebilecek kapasitede yapımına bir seneyi aşkın süre önce başladık. Şuan itibariyle burası son noktaya geldi. Önümüzdeki günler içerisinde artık çöplerimizi bu sahaya getireceğiz” dedi.


Çakır, katı atık depolama ve bertaraf sahasının Malatya’ya 40 yıl hizmet edeceğini kaydederek, şunları söyledi:


“Proje kapsamında 3 tane çekici TIR’ımız var. 30 tonluk bir kamyonumuz, bir adet kompaktör, bir adet buldozer, yine bir adet paletli yükleyici, arazöz ve 6 adette 55 metre küp kapasiteli transfer dorseleri alındı. Proje kapsamında yapılan işlerde; 50 dönüm büyüklüğünde birinci lot, bura tamamen su geçirmez membranla kaplandı. 528 dönümlük alanın tamamı tel çitlerle çevrildi. Proje kapsamında, sızıntı suyu arıtma tesisi de var. Bu tesiste, projemiz için önemliydi. Lotun etrafında yağmur suyu için ayrı drenaj sistemleri yapıldı.

Bu alana nakletmeden önce vahşi depolama sahamızda sıkıştırma üniteleri kuruldu. Burası Malatya’mıza 40 yıl hizmet edecek bir sahamız.”
Tesisin 12 milyon TL’ye mal olduğunu belirten Çakır, “Buranın maliyeti yaklaşık 12 milyon TL civarında. 2,5 milyon TL Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız katkı sağladı. Biz Bakanlık tarafından yüzde 60-70’inin karşılanmasını isterdik. Ama Bakanlık bütçesinin uygun olmamasından dolayı Malatya Belediyesi olarak, İller Bankası desteğiyle yaptık” ifadelerini kulland