Türkiye’de kitle imha silahı seferberliği! – Malatya Haber Ajansı

20 Eylül 2013

 Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından, 81 ilde eş zamanlı olarak, kitle imha silahlarına karşı farkındalık eğitim programı düzenleniyor.

Konya Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı tarafından 81 ilde, eş zamanlı eğitimler düzenlendiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapıldığını ve İl Emniyet Müdürlüklerinin akıllı sınıflarının kullanıldığını belirten Tosun, telekonferans sistemiyle gerçekleştirilen eğitimlere AFAD personeli, itfaiye personeli, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kritik özel sektör temsilcileri, mahalle muhtarları ve kaymakamlık personelinin katıldığını dile getirdi.

Tosun, “Konya’da 5 günde, 25’erli gruplar halinde 250 kişiye, Suriye’de meydana gelen olaylardan dolayı, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer silahlar ile bunlarla baş edebilme yolları, halkın alabileceği tedbirler konusunda eğitim veriliyor. Daha sonra bu eğitimlere dair görüntüler çoğaltılarak, bütün kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılacak, diğer personelin eğitilmesi sağlanacak” diye konuştu.

Söz konusu silahlara karşı farkındalık eğitiminde, her kesime ulaşıp konu hakkında bilinçlendirmek, eğitmek, yani kitle imha silahlarına karşı temel bilinç oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Tosun, “Burada bir şey olmaz, olursa da bana olmaz düşüncesinden vazgeçip bilinçlenmek çok önemli” dedi.

Türkiye genelinde 20 bin kişiye verilmesi hedeflenen eğitimlerde, kimyasal silahların fizyolojik etkileri ve korunma yolları, gazlara karşı evde veya iş yerinde alınacak tedbirler, kimyasal saldırıya maruz kalan kişilere nasıl müdahale edilmesi gerektiği ve halkın uygulayabileceği basit korunma yöntemleri anlatılıyor.