Anne Ölümlerinin Önlenmesi İçin Toplantı yapıldı – Malatya Haber Ajansı

28 Eylül 2013

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde düzenlenen ‘Anne Ölümlerini Önleme’ konulu toplantıda konuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Anne ölümü bir ailenin karşılaşabileceği en ağır yüktür. Önlenebilir bir nedenle anne ölümü olması kabul edilemez. Hedefimiz önlenebilir bir nedenle anne ölümünün olmamasıdır. Anne ölümleri analiz edildiğinde özellikle riskli gebelikler ve bunları izleyen doğumların çok dikkatle izlenmesi gerektiğini göstermektedir” dedi.

Şener, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu doğrultuda mevcut hizmet organizasyonunun gözden geçirilmesi ve bu anne adaylarına yönelik hizmetlerin il düzeyinde tüm sağlık ekiplerinin ortak çalışmalarıyla planlanması gerektiğinden, acil obstetrik ve yenidoğan bakım programı kapsamında; Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde ‘Anne Ölümlerini Önleme’ konulu toplantı düzenlendi.

Toplantıda; sağlık kurumlarıyla beraber diğer kamu kurum ve kuruluşlarının koordinasyonuyla, riskli gebe takibinin nasıl yapılacağı, sosyal güvencesi olmayan gebelerin, ikinci basamak ve gerektiğinde üniversite hastanesinde periyodik bakım ve doğumların yapılabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması, doğumun nasıl, nerede planlanacağı, acil obstetrik komplikasyonların nasıl yönetileceği ve il düzeyinde uygulamaya geçilmesi, konularında bir dizi kararlar alınmıştır.”

Toplantıya; Şener’in yanı sıra Turgut Özal Tıp Merkezi’nden Prof. Dr. Nurçin Gülhaş, Doç. Dr. Yavuz Şimşek, Yrd. Doç. Dr. E. Burak Selçuk, İl Sağlık Müdürlüğü’nden Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Dağhan ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Şube Müdürü Dr. Selma Aydın Felek, İl Sağlık Müdürlüğü’nden Şube Müdürü Dr. Orhan Yılmaz, İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Savaş İşleyen, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nden Uzm. Dr. Emrullah Tanrıkut ve Uzm. Dr. Ahmet Eskin katıldı.